Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅଜବ ଯୁକ୍ତି : ଆଲକହଲ ଶୁଙ୍ଘିଲେ ଭଲ ହୋଇଯିବ କରୋନା

6/07/2021 at 12:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬/୭ : ଦେଶରେ ଯେବେଠାରୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି ସେବେଠାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ବି ହେଉଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡାକ୍ତର ଓ ରିସର୍ଚ୍ଚରମାନେ ଏହାର ଆରୋଗ୍ୟ ନେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଭାଇରସରୁ ଉପଶମ ପାଇଁ ମାସ୍କକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ଆଲକହଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ସାନିଟାଇଜର ବି କରୋନାରୁ କେତେ ଲାଘବ ଦେଉଛି ।

ଏବେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି, ଆଲକହଲ ଶୁଙ୍ଘିବା ଦ୍ୱାରା କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ । ଆମେରିକା ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏନେଇ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷଣର ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଫଳାଫଳ ଆସିଛି । ଯେଉଁଛପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣର କିଛି ସମୟ ପରେ ରୋଗୀମାନେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ସହଜ ହୋଇଥିଲା ।

ଏମିତିରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଭାପୋ ନେବା ଟେକନିକ୍ ଭାଇରସକୁ ଖତମ କରିବାର ପୁରୁଣା ଉପାୟ । ହେଲେ ଫୁସୁଫୁସ ଇନଫେକସନ ମାମଲାରେ ଆଲକହଲ ଭାପୋ ନେବା ପ୍ରଣାଳୀ ଏହା ପ୍ରଥମ । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଫୁଡ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ସ ଏଡମିନଷ୍ଟ୍ରେସନ ବା ଏଫଡିଏ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଶକ୍ତି ଶର୍ମା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାର ସଫଳତାକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଏହା ପରେ, ସେ ପାଇଥିବା ଚିଠିଟି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଯେ ଏହି କୌଣଶଳଟି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ତା ହେଉଛି, ମଦ ସୁଙ୍ଘି ଆପଣ କୋଭିଡକୁ ମାତ ଦେଇପାରିବେ ।

   Related Posts