ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭଉଁରୀ : ଅଖ ଚକ ଡେରା ନୀତି ସଂପନ୍ନ
  • ||
  • କୁତବ ମୀନାର ପରିସରରେ ଖନନ ସହ ଆଇକନୋଗ୍ରାଫି କରିବାକୁ ଏଏସ୍‌ଆଇକୁ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ମଞ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ : ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ବାଟ ବାହାର କରିବେ ବିଶ୍ୱନେତା
  • ||
  • ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ରନ୍ ଅପ୍ ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅର୍ଜୁନ ତେନ୍ଦୁଲକର : କିନ୍ତୁ ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ମିଳିଲାନି ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||

ଚଳିତବର୍ଷ ବାଲିଯାତ୍ରାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନୂଆ ପରମ୍ପରା, ମହାନଦୀର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସାଙ୍ଗକୁ ହେଉଛି ଆଳତୀ

20/11/2019 at 5:24 PM

କଟକ ୨୦।୧୧: ବାଲିଯାତ୍ରା ସହିତ ଚଳିତବର୍ଷ କିଛି ନୂଆ ପରମ୍ପରା ଯୋଡି ହୋଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମହାନଦୀ ଆଳତୀ । ସଂଧ୍ୟା ନଇଁବା ମାତ୍ରେ ମହାନଦୀ ପଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଏକ ଭକ୍ତିଭାବ ଭରା ପରିବେଶ । ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମହାନଦୀର ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଉଛି । ସେମିତି ଲୋକ କଳା ଏବଂ ଲୋକ ସଙ୍ଗୀତ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିବା ମଞ୍ଚରେ ପ୍ରତ୍ୟେହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ନାନାଦି ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଦର୍ଶକ ଏବଂ କଳାକାରମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟି ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ।

ମହାନଦୀକୁ ଛାଡି ବାଲିଯାତ୍ରାର ପରିକଳ୍ପନା କରିବା ହୁଏତ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଯେଉଁ ବାଲିଯାତ୍ରାର ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ପଠାରେ ଏବେ ଚାଲିଛି ବାଲିଯାତ୍ରା । ସେହି ମହାନଦୀର ଗୁଣ ଗାରିମାକୁ ମନେ ପକାଇବାଲାଗି ଏଥର କିଛି ଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ପ୍ରଶାସନ । ମହାନଦୀରେ ପ୍ରତ୍ୟେହ ନୌକା ବିହାର ହେଉଛି, ଯାହାର ମଜ୍ଜା ନେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ । ସେପଟେ ସଂଧ୍ୟା ନଇଁଲା ମାତ୍ରେ ମହାନଦୀ ପଠାରେ ସମବେତ ହେଉଛନ୍ତି ହୋଇଛି ଶତାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ । ଭଜନ କୀର୍ତ୍ତନ ଭିତରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ମହାନଦୀର ଆଳତି ।   

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଲୋକକଳା ଏବଂ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଠି ଦିନବେଳା ହେଉଛି ପଥୋତ୍ସବ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଓଡିଆ କଳଆ ସଂସ୍କୃତିର ଝଲକ । ଦୈନିକ ଏହି ମଞ୍ଚରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲୋକନୃତ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ସମବେତ ଜନତା । ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ମଞ୍ଚରେ ପରିବେଷିତ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ, ବେଶ୍ ଚମତ୍କାର ଥିଲା, ପରେ ପରେ ମଞ୍ଚକୁ ଆସିଥିଲେ ବଡମ୍ବା କଳାତୀର୍ଥ ଅନୁଷ୍ଠାନର କଳାକାର ମାନେ । ଯେଉଁମାନେ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ନୃତ୍ୟ ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଗଣକବି ବୈଷ୍ଣବ ପାଣି ମଞ୍ଚରେ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଆଦି ପରିବେଷିତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବୈଷ୍ଣବ ପାଣି ମଞ୍ଚରେ ଏବେ ରକ୍‌ଷ୍ଟାରମାନେ ପରର୍ଫମ କରୁଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆଢୁଆଳରେ ରହିଥିବା ମଞ୍ଚରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ କଳାକାର ମାନେ, ଯାହା ଅନେକଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଛି ।

   Related Posts