Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଅଲକାୟେଦାର ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଇସ୍ରାଏଲର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ବାରା ନିହତ : କୁଖ୍ୟାତ ଓସାମା ବିନ ଲାଡେନ୍‌ର ବୋହୂ ମୃତ

14/11/2020 at 4:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୧: ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଅଲକାଏଦା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅବୁ ମହମ୍ମଦ ମସରୀ ଓରଫ ଅବଦୁଲ୍ଲାକୁ ନିହତ କରିଛି। ୫୮ବର୍ଷର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଇରାନରେ ରହୁଥିଲା।ଅବଦୁଲ୍ଲା ବିରୋଧରେ ୨୨ବର୍ଷ ତଳେ ୧୯୯୮ମସିହାରେ ଆଫ୍ରିକାରେ ଆମେରିକାର ୨ଟି ଦୂତାବାସ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡକୁ ସହଯୋଗ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା।

ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଇସ୍ରାଏଲର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ମୋସାଦର ସିକ୍ରେଟ୍ ଏଜେଣ୍ଟ୍ ଇରାନରେ ଅବଦୁଲ୍ଲାକୁ ନିହତ କରିଛନ୍ତି। ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଅଗଷ୍ଟ ୭ତାରିଖରେ ନିହତ କରାଯାଇଥିଲା। ଅବଦୁଲ୍ଲା ସହ ତେହରାନରେ ତା ଝିଅ ଏବଂ ଓସାମା ବିନ ଲାଡେନର ପୁଅ ହମଜା ବିନ୍ ଲାଡେନର ବିଧବା ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଛି।

ଏହା ଜଣା ପଡ଼ିପାରି ନାହିଁ ଯେ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ନିହତ କରିବା ଅଭିଯାନରେ ଆମେରିକାର କ‘ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଆମେରିକା ତା ଉପରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ନଜର ରଖିଥିଲା। ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ନାଁ ଏଫବିଆଇର ୧୭୦ ମୋଷ୍ଟ୍ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସୂଚୀରେ ସପ୍ତମ ନମ୍ବରରେ ଥିଲା। ଅବଦୁଲ୍ଲା ୨୦୧୫ମସିହାରେ ତେହରାନର ପସଦରାନ ଜିଲ୍ଲାରେ ରହୁଥିଲା।

୨୦୦୧ମସିହାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ତାରିଖରେ ପେଣ୍ଟାଗନରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆମେରିକା ୨୦୧୧ମସିହାରେ ଓସାମା ବିନ ଲାଡେନକୁ ନିହତ କରିଥିଲା। ଲାଡେନର ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ସିଇଓ,ଏସଏଡି ଏବଂ ଏସଓଜି ସଂଯୁକ୍ତ ଅପରେସନରେ ମାରିଥିଲା।

   Related Posts