Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଘାଟିରେ ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ : ଆଉ ୮ହଜାର ଫୋର୍ସ ପଠାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି ଡୋଭାଲ

6/08/2019 at 7:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬/୮: ଧାରା ୩୭୦ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଲ୍‌ ପାସ୍‌ ହେବା ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ସତର୍କ ନଜର ରହିଛି। ଶ୍ରୀନଗରରେ ଏବେବି ୧୪୪ ଧାରା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶ ଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ଘାଟିରେ ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ । ଚାରିଆଡ଼େ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଚପ ଚପା ପଇଁତରା ମାରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିଛି ।  ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ।

ନିଜେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଶି କଥା ବି ହୋଇଛନ୍ତି ।  ପରେପରେ ବରିଷ୍ଠ ସେନା, ସେନା  ଅଧିକାରୀ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧ ସାମରୀକ ବାହୀନର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।  ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଚାଶ ହଜାର ଅତିରିକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ଅଛନ୍ତି । ସ୍ବାଭାବିକ ସ୍ଥିତି ଫେରିବା ଯାଏ ଆଉ ୮ହଜାର  ଫୋର୍ସ ପଠାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି ଡୋଭାଲ ।ସେପଟେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଓ ଟେଲିଫୋନ ସେବା  ବନ୍ଦ ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ବି କାଁ ଭାଁ ଲୋକେ ବାହାରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀନଗରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ସ୍ଥିତି ପରଖିବା ପରେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଜାତୀୟ ପରାମର୍ଶ ଦାତା ଅଜିତ  ଢୋଭାଲ । ରିପୋର୍ଟରେ ଡୋଭାଲ ଲେଖିଛନ୍ତି ୧- ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି ଶାନ୍ତ ହୋଇଛି ,୨-ସମ୍ପୂର୍ଣ ଶାନ୍ତି ଫେରିବା ପରେ ପୁଣି ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା  ମିଳିବ । ନିଜେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଥିବାରୁ କାଶ୍ମୀର ବାସୀ ଖୁସୀ ଅଛନ୍ତି । ୩-ବିଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ କଥାରେ ନଯାଇ ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ବାସିନ୍ଦା ୩୭୦ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ ଓ ରାଜ୍ୟକୁ ଦୁଇଭାଗରେ ବିଭାଜକକୁ  ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ୪- ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ ନକରି ଲୋକେ ସହଯୋଗ କରିଥିବାରୁ ଡୋଭାଲ ସେମାନଙ୍କୁ  ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ୫ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଥିବା ଲୋକେ ବୁଝିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ବିଭାଜନ ପରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକେ ଖୁସିରେ ଉତ୍ସବ ମନାଇଛନ୍ତି ।   ୬- ତଥାପି କଶ୍ମୀର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଓ ରାଜନେତାମାନେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ  କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ଉସକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଡୋଭାଲ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।  ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରେ କୌଣସି ବଡ  ଅଘଟଣ ଘଟିନଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ସ୍ବଛନ୍ଦରେ ସେମାନଙ୍କ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts