Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ଅର୍ଥ ଅାଗରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛି ଭବିଷ୍ୟତ ; ମ୍ୟାଟ୍ରିକରେ ୮୬% ରଖି ମଧ୍ୟ ପାଠରେ ଡୋରି ବାନ୍ଧିବାକୁ ବସିଛନ୍ତି ଅାଏଶା

28/05/2018 at 3:14 AM

ଅର୍ଥ ଅାଗରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛି ଭବିଷ୍ୟତ । ଚଳିତ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ୮୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ମାର୍କ ରଖି ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବା ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଅାଏଶା । ଖାଲି ପାଠପଢା ନୁହେଁ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ସହିତ ଡ଼୍ରେସ ଜିଜାଇନରେ ବେଶ ପାରଙ୍ଗମ । ପରିବାରର ଅର୍ଥ ସମସ୍ୟା ଏହି ପ୍ରିତିଭାଙ୍କ ପାଠପଢାରେ ଡ଼ୋରିବାନ୍ଧିକାୁ ଯାଉଛି । ସେପଟେ ସରାକରୀ ସହାୟତା ପାର୍ଇ ଗୁହାରି କରିଛନ୍ତି ମା ସବିତା…
ଅାଖିରେ ଭରି ରହିଛି ଅାଖିଏ ସ୍ବପ୍ନ । ସୁନ୍ଦର ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ନିଜ ପରିବାର ପାଇଁ କର୍ତବ୍ୟ କରିବାର ନିଷ୍ଠା । କିନ୍ତୁ ଏ ସବୁରେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ । ଚଳିତ ବଷର୍ର୍ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ୮୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ୍ ନମ୍ବର ବି ରଖିଛନ୍ତି ଏହି ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ । ଅାମେ କହୁଛୁ ରାଜଧାନୀ ପଟିଅାର ପ୍ରଶାନ୍ତି ବିହାରରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରତିଭାବନ ଛାତ୍ରୀ ଅାଏଶା ରାୟଙ୍କ କଥା । ପାଠରେ ଯେମିତି ଗୁଣରେ ବି ସେମିତି । ଏବେ ଭିବଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଅାଶା ଓ ଅାଶଙ୍କ ଦେଇ ଗତିକରୁଛି । ପାଠ ପଢିବା ସହିତ ସ୍କୁଲରେ ଅନେକ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ହେଉ , ବିଜ୍ଞାନମେଳାରେ ଅନେକ ଟ୍ରଫି ଓ ସାଟିପିକେଟ ପାଇଛନ୍ତି ।ଏହା ବ୍ୟତିତ କଳା ଓ ଡ଼୍ରେସ ଡ଼ିଜାଇନରେ ବେଶ ପାରଦର୍ଶତା ରହିଛି । ହେଲେ ଏହି ପ୍ରତିଭା ଏବେ ଅାର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ପାଠପଢାରେ ଢୋରି ବାନ୍ଧିବାକୁ ଯାଇଛି ।
ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଦଶପଲ୍ଲରୁ ପିଲା ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଅାସିଥିଲେ ସବିତା ରାୟ ସ୍ବାମୀ ମାନସ ରାୟ । ବଡ଼ ଝିଅ ଏୗଶର୍ଯା ସାନଝିଅ ଅାଏଶା ଓ ପୁଅ ଅାୟନକୁ ନେଇ ବେଶ ହସଖୁସିରେ ପରିବାର ଚାଲୁଥିବାବେଳେ, ପ୍ରଶାନ୍ତି ବିହାରେ ଭଡ଼ା ଘରେ ରହୁଥିଲେ । ତେବ‌େ ମାନସ ପରିପାର ଛାଡ଼ି ହଠାତ କେଉଁ ଅାଡ଼େ ଚାଲିଗଲେ । ଏହା ଭିତରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି , ମା ସବିତା ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନ ତାରି ଏକ କରି ପର ଘରେ ବାସନ ମାଜିବା ସହିତ , ବାସନ ମାଜୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏତିକିରେ ପରିବାର ଚଳେଇବା ସହିତ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢାକୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ସଂଖେ ଭଳି । ସବିତା ପିଲାଙ୍କ ପାର୍ଇ ସରାକରଙ୍କ ନିକଟରେ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଗୁହାରି କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

   Related Posts