Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

କରୋନା ମାଡ: ଆଉ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଲାଗି ସମ୍ଭବ ହୋଇନପାରେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା, ୩ ଗୁଣା ବଢିବ ଭଡା

13/04/2020 at 5:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୪: କରୋନା ଲକଡାଉନ୍‌ ହଟିବା ଉପରେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଲୋକେ ଘରକୁ ଫେରିବା ଲାଗି ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍ ହଟିଲେ ହୁଏତ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଲାଗି ଆଉ ବିମାନଯାତ୍ରା ସମ୍ଭବ ହୋଇନପାରେ। କାରଣ ବିମାନ କମ୍ପାନୀମାନେ କରୋନା ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ଏଣୁ ବିମାନରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବ। ଫଳରେ ବିମାନରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସଂଖ୍ୟକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରିବହନ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।

ସ୍ୱଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ବିମାନ ଉଡାଣ କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଭଡା ମଧ୍ୟ ସେହି ଅନୁରୂପ ହେବ। ଏଣୁ ଜଣେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ୩ଟି ସିଟ୍‌ର ଭଡା ଲଦାଯିବ ବୋଲି ଏବେ ଆଶଙ୍କା କରାଗଲାଣି। ମିଳିଥିବା ସୂଚା ଅନୁସାରେ ଏଭିଏସନ ଅଥରିଟି ଏବେ ଏପରି ବିକଳ୍ପ ସହ ପୁଣି ରିଷ୍ଟାର୍ଟ କରିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୩ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଧାଡିରେ ଜଣକୁ ବସାଇବାକୁ ବିଚାର କରୁଥିବା ବେଳେ ପଛ ରୋରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଡାୟଗୋନଲୀ ବସାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିମାନ ଯାତ୍ରାରେ ସୋସିଆଲ ଡିଷ୍ଟାନସିଂ ମେଣ୍ଟେନ ହୋଇପାରିବ।

ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ ୧୮୦ ସିଟ୍‌ର ବିମାନରେ ମାତ୍ର ୬୦ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ଏହି ହିସାବରେ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଯାତ୍ରୀ ପିଛା ଭଡା ବାବଦକୁ ଦେଢରୁ ୩ ଗୁଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି। ଏପିରି ବି ଶୁଣାଯାଉଛି ରେଗୁଲେଟର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ଦେଢ ମିଟର ଦୂରରେ ପଏଣ୍ଟ ରଖିବେ। ଏଥିଲାଗି ଚିହ୍ନିତ ସ୍ଥାନ ଏୟାରପୋର୍ଟର ଏଣ୍ଟ୍ରିଗେଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଇମିଗ୍ରେସ କାଉଣ୍ଟର ଓ ପରେ ବୋର୍ଡିଂ ଗେଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ।

ତେବେ ଭାରତରେ ବିମାନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ। ଏଥିରେ କେବଳ ଇଣ୍ଡିଗୋର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଚଳନୀୟ ଅଛି।  ହେଲ ଅନ୍ୟ ବିମାନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ କଥା ଏବେଠାରୁ କହି ହେଉ ନାହିଁ। ତେବେ ଲକଡାଉନ୍‌ ହଟିବା ପରେ କେଉଁ ବିମାନ କମ୍ପାନୀମାନେ ଯାତ୍ରୀ ସେବା ଯୋଗାଇପାରିବେ ତାହା କେବଳ ଦେଖିବାକୁ ଅଛି।

   Related Posts