Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଓଡିଆ ପୁଅଙ୍କୁ ବାୟୁସେନାରେ ବଡ ଦାୟିତ୍ଵ : ଏୟାର ମାର୍ଶାଲ ଡିକେ ପଟ୍ଟନାୟକ ହେବେ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର, ଆଜି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ

3/10/2021 at 7:34 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩।୧୦: ଓଡ଼ିଆ ବାୟୁସେନା ଅଧିକାରୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ନୂଆ ଦାୟିତ୍ବ । ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବାୟୁସେନା କମାଣ୍ଡର ଭାବେ ଏୟାର ମାର୍ଶାଲ ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କୁ ମିଳିଛି ନିଯୁକ୍ତି । ରବିବାର ଶିଲଂରେ ସେ ଦାୟିତ୍ବ ନେବେ । ଏବେ ସେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାୟୁସେନା କମାଣ୍ଡରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି । ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ହେବାରେ ଦିଲୀପ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ। କାରଗିଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅପରେସନ୍ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଥିଲେ ଦିଲୀପ ।

୧୯୯୯ ମସିହା ଜୁନ ୧୬ ତାରିଖରେ ବାଟାଲିକ୍ ସେକ୍ଟରରେ ଲାଇଭ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ମିଶନ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଅପୂର୍ବ ସାହସ ଯୋଗୁ କାରଗିଲ୍‌ରେ ପାକ ସେନା ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ୧୯୯୯ ଜୁନ ୨୬-୨୭ତାରିଖ ରାତିରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଟାଇଗର ହିଲ୍‌ରେ ଥିବା ଶତ୍ରୁ ସେନା ଉପରେ ଲେଜର୍ ଗାଇଡେଡ୍ ବମ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିଲେ । ଅପରେସନ୍ ରକ୍ଷକରେ ସେ ୨୭ଥର ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ମିଶନରେ ବାହାରିଥିଲେ । ଏନେଇ ତାଙ୍କୁ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ବାୟୁସେନା ସାହସିକତା ପଦକ ମିଳିଥିଲା ।

ଖଡ଼କୱାସାଲାରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏକାଡେମୀର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ଦିଲୀପ ପଟ୍ଟନାୟକ। ସେ ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଜଣେ ଫାଇଟର୍ ଜେଟ୍ ପାଇଲଟ୍ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୨୫ଶହ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ତାଙ୍କର ବିମାନ ଉଡାଇବାର ଦକ୍ଷତା ରହିଛି । ୧୯୯୫ରେ ସ୍କାଡର୍ନ ଲିଡର, ୨୦୦୧ରେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର, ୨୦୦୭ରେ ଗ୍ରୁପ କ୍ୟାପଟେ ର୍ ୨୦୧୦ରେ ଏୟାର କମୋଡର ଏବଂ ୨୦୨୦ରେ ଏୟାର ମାର୍ଶାଲ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀପ ପଟ୍ଟନାୟକ । ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବାୟୁସେନା କମାଣ୍ଡର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ଏୟାର ମାର୍ଶାଲ ଦିଲୀପ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟ୍ବିଟ କରି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts