Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ସରକାରୀ ଅଫିସରଙ୍କୁ Air Indiaର ଉଧାର ବନ୍ଦ, ଆଉ ବାକିରେ ଦେବନି ବିମାନ ଟିକେଟ୍

26/12/2019 at 9:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୧୨:  ସରକାରୀ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବାକି କାରବାର ବନ୍ଦ କରିଛି। କ୍ଷତିରେ ଚାଲୁଥିବା କମ୍ପାନୀର ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ଉପରେ ୨୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ବାକି ପଡିଛି। ବାକି ଆଦାୟ ହୋଇ ପାରୁନଥିବାରୁ କମ୍ପାନୀ ଏଭଳି କଡା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଯେଉଁ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସୀ ଉପରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବକେୟା ରହିଛି ସେଭଳି ସଂସ୍ଥାଙ୍କୁ ଆଉ ବାକିରେ ଟିକେଟ୍ ନ ଦେବାକୁ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ସଫାସଫା କହିଦେଇଛି।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଇତିହାସରେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରଥମ ଘଟଣା। ହେଲେବି ପରିସ୍ଥିତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଏବେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଡିଫଲ୍ଟର ଓ ବାକି ରଖିଥିବା ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ସୂଚୀ ବି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସିବିଆଇ, ଆଇବି, ଇଡି, କଷ୍ଟମ କମିଶନର, ସେଣ୍ଟ୍ରଲ ଲେବର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍, ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଡିଟ୍ ବୋର୍ଡ, କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଅଫ ଡିଫେନ୍ସ ଆକାଉଣ୍ଟସ୍ ଓ ବର୍ଡର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫୋର୍ସର ନାମ ବି ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ସରକାର ଓ ତାଙ୍କ ଏଜେନ୍ସୀମାନଙ୍କର ଅଫିସିଆଲ ଗସ୍ତ ଲାଗି ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଯଦି ଗନ୍ତବ୍ୟରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ ନଥାଏ ତେବେ ଘରୋଇ ବିମାନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କିଣାଯାଏ। ତେବେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାଙ୍କୁ ଯେମିତି ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ବିମାନ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଥାଏ ସେମାନେ ସେମିତି ତତ୍ପରତାରେ କମ୍ପାନୀର ବକେୟା ପୈଠ କରିନଥାନ୍ତି। ଏଥିରେ ବି ସରକାରଙ୍କର ଏପରି କିଛି ସଂସ୍ଥା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ରିହାତି ନେଉଛନ୍ତି । ଏଣୁ ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବକେୟା ରଖିଥିବା ସଂସ୍ଥାଙ୍କୁ ଏବେ ‘କ୍ୟାସ୍ ଏଣ୍ଡ କ୍ୟାରି’ରେ ସେବା ଦିଆଯାଉଥିବା ବିମାନ କମ୍ପାନୀର ଜନୈକ କର୍ମଚାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ନୂଆ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ ପରେ ଏବେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ବକେୟା ବାବଦ ଅର୍ଥ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆଦାୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ କମ୍ପାନୀ ବକେୟା ବାବଦେ ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅସୁଲ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଥମ ଥର ସରକାରୀ ଡିଫଲ୍ଟରଙ୍କ ସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହା ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହ ସଫଳ ହେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି।

   Related Posts