Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପାଖେଇ ଆସୁଛି ‘ଜଓ୍ବାଦ’, ଡଙ୍ଗା ଓ ଜାଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଆଶଙ୍କାରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ
  • ||

ଜୁନ୍‌ରେ ଆଉ ଉଡିପାରିବନି ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ! ମିଳୁ ନାହାନ୍ତି କ୍ରେତା, ଋଣ ବୋଝ ଅସମ୍ଭାଳ

30/12/2019 at 7:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୧୨:  ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ।ଯଦି କେହି କ୍ରେତା ନମିଳନ୍ତି, କିମ୍ବା ଶକ୍ତ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧନ ଫର୍ମୁଲା ନବାହାରେ ତେବେ ଆଉ ଉଡିପାରିବନି ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ୟାରିୟର ।ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ସମସ୍ତ ଅପରେସନ । କାରଣ ଋଣ ବୋଝ ଅସମ୍ଭାଳ, ସାମୟୀକ ସହାୟତା ପ୍ୟାକେଜ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ, କିମ୍ବା ସମାଧାନ ବି ନୁହେଁ । ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

 ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ ଉଡାଣ ଜାରି ରଖିବାକୁ ପର୍ଯାପ୍ତ ଅର୍ଥ ଦରକାର । ତା ସହ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ୧୨ ଟି ଉଡାଜାହାଜର ଉଡାଣ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ଲାଗି ପାଣ୍ଠି ଦରକାର । ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ୟାରିୟର କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଋଣ ପରିମାଣ ୬୦ ହଜାର କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ତା ସହ ଏହି କମ୍ପାନୀରୁ ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଲାଗି ସରକାର ଉପାୟ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ।ଏଥିଯୋଗୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଗୁରୁତର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରେ ଫସିଛି । ଯଦି ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା କେହି କ୍ରେତା ବା ପୁଞ୍ଜିନିବେଶକାରୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ନଦେଖାନ୍ତି । ତେବେ ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହେବ ।ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମତରେ ଏହି ସଂକଟ ଅତି ଗୁରୁତର । ଜେଟ୍‌ ଏୟାରୱେଜ ଭଳି ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପରିଣାମ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ ବୋଲି ସେ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ।ଘରୋଇ କରଣ ବଦଳରେ ମଝିରେ ମଝିରେ କିଛି ସହାୟତା ଦେଇ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଚଳାଇବା କାଠିକର ବୋଲି ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

କ୍ରମାଗତ କ୍ଷତି କରିଆସୁଥିବା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସରକାର ୨୦୧୧-୧୨ ମସିହାରୁ ଚଳିତ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ୩୦୫୨୦.୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇସାରିଲେଣି । ୟୁପିଏ ସରକାରଙ୍କ ଅମଳରେ ହୋଇଥିବା ଯୋଜନାରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ୧୦ ବର୍ଷରେ ୩୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପାଇବା କଥା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଚଲାଇବା କାଠିକର ହୋଇଛି । ୨୪ ହଜାର କୋଟିର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି  ଆବଶ୍ୟକ ବେଳେ ସରକାର ମାତ୍ର ୫ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଛନ୍ତି ।ଏପଟେ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର କ୍ଷତି ପରିମାଣ ପାଖାପାଖି ୮,୫୫୬.୩୫ କୋଟି ହେଲାଣି । ତେଣୁ ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ୟାରିୟର ଲାଗି ଏକ ଠୋସ୍ ଏବଂ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଦରକାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା  ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ।

   Related Posts