Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟର ୧୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ଆରଟି ପିସିଆର ଲ୍ୟାବ୍, ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ବଳଦ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ, ବଜ୍ରାଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ରାଇଦାସଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକ ସବନମ୍‌ ଶିରିନ୍‌ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ , କୋଭିଡ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏମସ୍‌ରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବାପଘର ଲୋକ ଆଣିଲେ ବଧୂ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଶ୍ବଶୁରଘର କହୁଛନ୍ତି ପଡିଗଲେ ବାଥରୁମ୍‌ରେ
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯୭୯୩ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୧୦ ବର୍ଷର ଶିଶୁର ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା…
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି : ୫ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୮ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୧୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ବିବାଦ: କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ବିରୋଧରେ ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ ଦାଖଲ ଲାଗି ମୁସ୍‌ଲିମ ପର୍ସନାଲ ଲ’ ବୋର୍ଡର ନିଷ୍ପତ୍ତି

17/11/2019 at 4:52 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୭।୧୧:  ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ଜନ୍ମୁଭୂମି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସ୍‌ଲିମ ପର୍ସନାଲ ଲ’ବୋର୍ଡ( ଏଆଇଏମପିଏଲବି) ବୈଠକ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବୋର୍ଡ ଯେଉଁ ଜମି ଲାଗି ଲଢେଇ ଲଢିଥିଲା ତାକୁ ସେହି ଜମି ଦରକାର ବୋଲି ଏବେ ଦାବି କରିଛି। ଏଣୁ ମାମଲାରେ ବୋର୍ଡ ପୁଣି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବ ବୋଲି କହିଛି। ଲକ୍ଷ୍ନୌ ମୁମତାଜ ପିଜି କଲେଜରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାବେ ହସନ ନଦବୀଙ୍କ ସମେତ ଜଫରୟାବ ଜିଲାନୀ ଓ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓବେସୀ ଆଦି ନେତାମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ବୈଠକ ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବୌର୍ଡର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ରାୟରେ ବିବାଦିତ ସ୍ଥଳରେ ମୁସଲମାନ ନମାଜ ପଢୁଥିଲେ ବୋଲି ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗମ୍ବୁଜ ତଳେ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଥିବା ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ଏଣୁ ଯେଉଁ ବିବାଦୀୟ ଭୂମି ଲାଗି ଆମେ ଆଇନ ଲଢେଇ ଲଢୁଥିଲୁ ଆମକୁ ସେହି ଜମି ହିଁ ଦରକାର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜମି ନୁହେଁ ବୋଲି କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି କୋର୍ଟରେ ରିଭ୍ୟୁପିଟିସନ ଦାୟର କରାଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ ସଫାସଫା ଜଣାଇଦେଇଛି।

କୋର୍ଟ ବିବାଦୀୟ ଜମି ଉପରେ ମନ୍ଦିରକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଅପରପକ୍ଷକୁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ମଜସିଦ୍ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ୫ ଏକର ଜମି ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଜମି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଲାଗି ଏଆଇଏମପିଏଲବି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଜମି ବଦଳେ ଜମି ନୁହେଁ ବିବାଦୀୟ ଜମି ଲାଗି ରିଭ୍ୟୁପିଟିସନ ଦାଖଲ ନିମନ୍ତେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ରିଭ୍ୟୁପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିବ କି ନା ସେ ନେଇ ବୋର୍ଡ  ଦ୍ୱିବିଧାରେ ଥିଲା। କାରଣ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଏ ନେଇ ଏକମତ ନଥିଲେ। ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନକୁ ପୁଣି ଥରେ ପରୀକ୍ଷାରେ ବସାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ମୌଲାନା କଲବେ ଜବ୍ବାଦ କହିଥିଲେ। ସେହିପରି ସୁନ୍ନି ୱାକଫ ବୋର୍ଡ ବୈଠକକୁ ଆସି ନଥିବା ବେଳେ ମୁସ୍ଲିମ ପକ୍ଷ ଇକବାଲ ଅଂସାରୀ ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦରେ ଫସିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସଫାସଫା କହିଦେଇଥିଲେ।  ତେବେ ଏମ.ଆଇ.ସିଦ୍ଦିକୀଙ୍କ ମସେତ ଅନ୍ୟ ୩ ପକ୍ଷ ଏବେ ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ ଦାଖଲ ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।  

   Related Posts