Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||

୭୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରି ଶେଷ ନିଃଶ୍ବାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ସୁଷମା, ବଞ୍ଚାଇ ନପାରିବାରୁ ଭୋ ଭୋ ହୋଇ କାନ୍ଦି ପକାଇଲେ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର…

7/08/2019 at 4:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭|୮: ପରଲୋକରେ ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ । ହୃଦଘାତ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ରାତି ୯ଟା ୩୫ ମିନିଟ୍ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଏମ୍ସର ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ ବହୁ ପ୍ରୟାସ କଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିନଥିଲେ । ସୁଷମାଙ୍କ ଜୀବନ ନବଞ୍ଚାଇପାରିବାରୁ ଟିମ୍ ର ଦୁଇ ଜଣ ଜୁନିୟର ଡାକ୍ତର ସେଠାରେ ହିଁ କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ । ସେମାନେ ସେଠାରେ ନିଜର ଭାବନାକୁ ରୋକିପାରିନଥିଲେ । ସେମାନେ ସେଠାରୁ ବାହାରିଆସି ଭୋ ଭୋ ହୋଇ କାନ୍ଦିଥିଲେ । ୧୭ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିପିଆର ଏବଂ ହାର୍ଟ ପମ୍ପ୍ ଆଦି କରିବା ବ୍ୟତୀତ ସକ୍ ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜଙ୍କୁ ନିଶ୍ବାସ ଫେରାଇପାରିନଥିଲେ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ । ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ସପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ସପୋର୍ଟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିନଥିଲା । ଫଳରେ ଏମ୍ସ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ ନିକଟରେ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆଉ କିଛି ଉପାୟ ନଥିଲା ।

ରାତି ୧୦ଟା ୫୦ ମିନିଟ୍ ରେ ସୁଷମାଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା । ୭୦ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରିଥିଲେ ସୁଷମା । ସେଇ ଶେଷ ୭୦ମିନିଟ୍ କିଭଳି ଥିଲା ଡାକ୍ତର ଟିମ୍ ର କିଛି ଡାକ୍ତର ନିଜ ପରିଚୟ ଗୋପନ ରଖି ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୯ଟା ୩୫ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜଙ୍କୁ ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ସୁଷମା ଏମ୍ସରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ମେଡିକାଲରେ ୧୨ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ ସଜାଗ ରହିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରୁ ସିଧା ବାହାର କରାଯାଇ ଜରୁରୀକାଳିନ ବିଭାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ଡାକ୍ତର ଆଗରୁ ସିପିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରହିଥିଲେ ।

କିଛି କ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ବୁଝି ଯାଇଥିଲେ ଯେ, ସୁଷମାଙ୍କୁ କାର୍ଡିଆକ୍ ଆଟାକ୍ ହୋଇଛି ବୋଲି । ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିପିଆର ଲଗାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ସିପିଆର କାମ ନକରିବାରୁ ତୁରନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସକ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତିନି ଥର ସକ୍ ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସୁଷମାଙ୍କ ଶରୀର କିଛି ରେସପଣ୍ଡ କରିନଥିଲା । ଫଳରେ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ ତୃତୀୟ ବିକଳ୍ପ ଅର୍ଥାତ୍ ହାର୍ଟକୁ ପମ୍ପ୍ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ହୃଦୟରୋଗ ବିଭାଗର ଗୋଟିଏ ଟିମ୍ ପମ୍ପ୍ ଦେବାରେ ଲାଗିଯାଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ ଆଉ ଏକ ଟିମ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ପମ୍ପ୍ ମଧ୍ୟ କାମ ନକରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ସେତେବେଳକୁ ସବୁକିଛି ସରିଯାଇଥିଲା । ସୁଷମା ଶେଷ ନିଶ୍ବାସ ତ୍ୟାଗ କରିସାରିଥିଲେ । ଏହିଭଳି ଭାବେ ସୁଷମା ଶେଷ ୭୦ମିନିଟ୍ ଜୀବନମୃତ୍ୟୁ ସହ ଲଢେଇ କରି ଶେଷରେ ହାରିଯାଇଥିଲେ ।

   Related Posts