Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି, ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ

17/03/2020 at 1:19 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ।୩: କରୋନା ସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ବେ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବଭଳି ଖୋଲା ରହିବ । କିନ୍ତୁ ସମୟ ଅବଧି ବଢିଲା । ଏଣିକି ୬ଘଣ୍ଟା ଖୋଲା ରହିବ ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର । ଏନେଇ ଗୃହ ଏବଂ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ସଚିବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର ଲାଗି ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଆହାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭିଡ କମାଇବା ଲାଗି ସମୟ ସୀମା କୋହଳ କରାଯାଇଛି । ଏଣିକି ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ । ଆହାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଲୋକେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଦେଢ ମିଟର ଦୂରତା ରଖି ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଆହାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ଲାଗି ପୋଲିସର ସହାୟତା ନିଆଯିବ । ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର ବାହାରେ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ହାତ ଧୋଇବା ଲାଗି ସାବୁନ ବା ଲିକ୍ବିଡ ସୋପ୍ ରଖିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବା ଆଗରୁ ଲୋକମାନେ ହାତ ଭଲକରି ଧୋଇବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଛି । ଆହାରା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭିଡ ନବଢାଇବା ଲାଗି ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ।

ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ଲେଟ୍ ଧରି ଲୋକେ କେନ୍ଦ୍ର ବାହାରକୁ ଚାଲି ଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଡଷ୍ଟବିନ୍ କୁ କେନ୍ଦ୍ର ବାହାରେ ରଖାଯିବ । ଖାଦ୍ୟ ଟୋକନ୍ ନେବା ଲାଗି ଲୋକେ ହାତକୁ ଟଙ୍କା ନଦେଇ ଏଥିଲାଗି ଥିବା ବାକ୍ସରେ ଟଙ୍କା ପକାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଟୋକନ୍ କାଉଣ୍ଟରକୁ ସାନିଟାଇଜ କରାଯିବ । ଭିଡ କମାଇବା ଲାଗି ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର ବାହାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପାନୀୟ ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଆହାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନ ରଖିବା ଲାଗି ନିୟମିତ ଭାବରେ କୀଟାଣୁନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଗାଇଡଲାଇନ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

   Related Posts