Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

RTI ଖୋଲିଲା ଗୁମର, ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ଆଇନ ଲାଗୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶର ରେକର୍ଡ ରଖି ନାହାନ୍ତି ସରକାର

29/12/2020 at 9:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୧୨: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲଗାତାର କହି ଆସୁଛନ୍ତି ଦେଶରେ ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ଆଇନ ଲାଗୁ ପୂର୍ବରୁ ବାରମ୍ବାର ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା  କରିଥିବାର ମଧ୍ୟ  ସରକାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏ ବାବଦେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ(ଆରଟିଆଇ)ରେ ମଗାଯାଇଥିବା ସୂଚନାରେ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଇନ ନେଇ କରିଥିବା ଆଲୋଚନାର କୌଣସି ରେକର୍ଡ ରଖିନଥିବା ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟ ସୂତ୍ରରୁ ଦୈନିକ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ‘ଜନସତ୍ତା’ ସୂଚିତ କରିଛି ।

ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଓ ବାବଦରେ ମିଳିଥିବା ପରାମର୍ଶ ନେଇ ଆଇଟିଆଇରେ ସୂଚନା ମଗାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଦେଶରେ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ସରକାର ପରାମର୍ଶ କରିଥିଲେ କି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାର କେତେଥର ଚାଷୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେଇଥିଲେ ଓ ବାବଦରେ ହୋଇଥିବା ବୈଠକର ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହାର ଜବାବରେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଚାଷୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ସମ୍ପର୍କିତ କୌଣସି ରେକର୍ଡ ନଥିବା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟଯେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଏନସିପି ନେତା ଶରଦ ପାୱାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କ ବିନା ପରାମର୍ଶରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ବିଧେୟକକୁ ଆଇନରେ ପରିଣତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀରେ ବସି କୃଷି ସମ୍ପର୍କିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ କହିଥିଲେ। କାରଣ ଏଥିରେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତର ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ଚାଷୀ ଲାଗି ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ପାୱାର କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts