Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଗୁରୁତ୍ୱ, କରୋନା ସମୟରେ ଅର୍ଥନୀତି ସୁଧାରିବାକୁ ଚାଷ ହିଁ ଭରସା

23/05/2020 at 7:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩|୦୫:  ଦେଶରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବଢ଼ାଇବାକୁ ହେଲେ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । କରୋନା କହର ସମୟରେ ଅର୍ଥନୀତି ସୁଧାରିବାକୁ ଚାଷ ହିଁ ଭରସା । ଚଳିତବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବା ସହ ବିପୂଳ ପରିମାଣର ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଅମଳ ହେବ । ଯାହା କୃଷକମାନଙ୍କ ଆୟ ବଢ଼ାଇବା ସହ ବ୍ୟବସାୟ କାରବାର ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ । ଦେଶରେ କରୋନା ଲକଡାଉନ୍‌ ପାଇଁ ଦେଶ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଏଗ୍ରିକଲ୍ଚର ଟିପ୍‌ସ୍‌ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ବ ବହନ କରୁଛି ।

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଦେଶରେ ଲାଗୁକରାଯାଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ଘୋର ଅନିଶ୍ଚିତତା ଲାଗି ରହିଛି । କରୋନା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଏବେ ଏକମାତ୍ର ଭରସା ହେବ କୃଷି । ଚଳିତବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ଆଗମନ ସ୍ବାଭାବିକ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ବିପୂଳ ପରିମାଣରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଅମଳ ହେବ । ଖରିଫ୍‌ ଋତୁରେ ବୁଣାବୁଣି ଜୋର୍‌ସୋର୍‌ରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି । ମାଟିର ଆର୍ଦ୍ରତା ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିଛି  ଯାହା ଫସଲ ବୃଦ୍ଧି ରେ ସହାୟକ ହେବ । ତେଣୁ ଦେଶରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବଢ଼ାଇବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ।

୨୦୨୦-୨୧ରେ ୨୯୮.୩୩ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ର ରେକର୍ଡ଼ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ହେବା ନେଇ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୩୨. ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଜମିରେ ଚାଷ ହୋଇଛି । ଚାଷ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଖାପ ଖାଉଥିବାରୁ ଉତ୍ପାଦନ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଯେତେବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା କହର ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ କୁଠାରଘାତ କରିଛି । ସେତେବେଳେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଯଦି ନଜର ପକାଇବା ତାହେଲେ କରୋନା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଫେରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ଫେରିବା ଦ୍ବାରା ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ବେକାରୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବ । ଯେଉଁ ଶ୍ରମିକମାନେ ଘରକୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଶ୍ରମିକ ପୁଣି ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଫେରିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ତେଣୁ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଏଡ଼ାଇବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ କୃଷି ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଭରସା ହୋଇପାରିବ । ଯାହାଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକସ୍ଥିତି ସୁଦୃଢ଼ ହେବା ସହ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ବୃଦ୍ଧି ରେ ବି ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ।

କଥାରେ ଅଛି ଚାଷ କାମ ଯାହାର, କେତେ ସୁଖ ତାହାର । ପୁଣି ଥରେ ଏହି ଲୋକକଥାକୁ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେବାକୁ ହେଲେ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାକୁ ହେବ । ୨୦ଲକ୍ଷ କୋଟିର କରୋନା ପ୍ୟାକେଜ୍‌ରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସହଜ ଓ ସୁବିଧାରେ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ କରାଯାଇଛି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା । ଏମିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ କୃଷି ପାଇଁ ନୂଆ ସୁଯୋଗ ତଥା ନୂଆ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

   Related Posts