Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଇଞ୍ଜିନିୟର ଚାକିରୀ ଛାଡି ଦଶହରାରେ ରାବଣର ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରନ୍ତି ମୁସଲମାନ ଯୁବକ, ଦିଅନ୍ତି ଭାଇଚାରା ବାର୍ତ୍ତା

13/10/2021 at 5:29 PM

ପାନିପତ ୧୩/୧୦ : ହରିୟାଣାର ପାନିପତରେ ରହୁଥିବା ଆଗ୍ରାର ମୁସଲମାନ ପରିବାର ଅନେକ ପିଢ଼ି ଧରି ଦଶହରାରେ ରାବଣ, ମେଘନାଥ ଓ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରୁଛି। ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରୁଥିବା କାରିଗର କୁହନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତା ଏଠାକୁ ଆସି ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରୁଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସେ ଏଠାକୁ ଆସି ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଯିଏକି ଜଣେ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ସେ ମଧ୍ୟ ଆସି ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରୁଛି।

ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରୁଥିବା ଅସଗର ଅଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପୂର୍ବରୁ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିରେ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ ବହୁ ଦିନ ଆଗରୁ ଚାକିରୀ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ରାବଣ, ମେଘନାଥ ଓ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରିବା କାମ କରନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ତାଙ୍କର ପୈତୃକ କାମ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ କାହାଠାରୁ ଶିଖିବା ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମାସେ ପୂର୍ବରୁ ପାନିପତକୁ ଆସି ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରିବା କାମ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ପାନିପତଙ୍କ ସହ ସେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମଧ୍ୟ ଯାଇ ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସନ୍ତି। ଅସଗର ଅଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ଏହି କାମ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି।

ଅସଗର ଅଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କ ନିଜ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର କାମ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ କାମ ଛାଡି ନଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଠାରେ ସେ ପାନିପତରୁ ପୁତ୍ତଳିକା କାମ ଶେଷ କରି ନିଜ ଘର ଆଗ୍ରା ଫେରୁଥିଲେ। ବାଟରେ ସେ ଏକ ମସଜିଦକୁ ଚାଲିଗଲେ। ସେଠାରେ ସେ ଦାନ କଲାବେଳେ ଜଣେ ଧର୍ମଗୁରୁ ତାଙ୍କ ନାମ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପର୍ବ ପାଇଁ କାମ କରି ଆସିଛ, ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ତୁମ ଚାନ୍ଦା ରେକହିବୁନି। ତାପରେ ସେ ବି ମୌଲବୀଙ୍କୁ ଶୁଣାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ଅସଗର ଅଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁତ୍ତଳିକା ତିଆରି କରି ସେ ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ, ମୁସଲମାନ ସମସ୍ତେ ସମାନ। କେହି ବି ମନରେ ଦ୍ୱେସ ଭାବନା ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

   Related Posts