Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ନମ୍ବର, ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ପରିବେଶ ପାଇଁ କଟକରେ ପୁଣି ଫେରିବ ରିକ୍ସା

5/11/2019 at 7:10 PM

କଟକ ୦୫ ।୧୧ –  ପୁଣି ଫେରିବ ରିକ୍ସା । କଟକ ସହରରେ ଏମିତି ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ପରିବେଶ ପାଇଁ ରିକ୍ସାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବେ ବାଲିଯାତ୍ରାରେ ରିକ୍ସାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବ । ସେପଟେ ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କ ସାମାଜିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲେ ହିଁ ରିକ୍ସା ନୂଆ ଜୀବନ୍ୟାସ ପାଇବ ବୋଲି ରିକ୍ସା ଚାଳକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । …

 ରିକ୍ସା ଆଉ ରିକ୍ସା ଚାଳକ ମାନଙ୍କର ଅତୀତ ବେଶ୍ ଭଲ ଥିଲା । ମାତ୍ର ସମୟ ବଦଳିବା ସହ ଯାତ୍ରୀ ପରବିହନର ମାଧ୍ୟମ ବି ବଦଳିଛି । ସ୍ପିଡ୍ ବା ଗତି ର ପ୍ରତିଯୋଗୀତାରେ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି ରିକ୍ସା । କାରଣ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ତଳରେ ସମସ୍ତେ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚାହାଁନ୍ତି । ତେଣୁ ଯେଉଁ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାତ୍ରୀ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚିପାରିବେ ଲୋକେ ସେହି ମାଧ୍ୟମକୁ ହିଁ ବାଛିଲେ । ଆଉ ପଛରେ ପଡିଗଲା ରିକ୍ସା । ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ଜୀବିକା ବାଛିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲା ପରିସ୍ଥିତି । ଯେଉଁ ମାନେ ସମୟର ଗତି ସହ ନବଦଳି ପାରିଲେ ଦୁଃସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି ।

ସହରର ରାସ୍ତାରୁ ଉଭାନହୋଇଗଲା ରିକ୍ସା । ଟେମ୍ପୋ ଆଉ ଟ୍ୟାକ୍ସି  ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନର ନୂଆ ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଗଲା । ଅଶୀ ଦଶକରେ କଟକ ସହରରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାର ପଞିକୃତ ରିକ୍ସା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ମାତ୍ର ୧୫ଶହ ପଞିକୃତ ରିକ୍ସା ଅଛି । ଏବେ ପୁଣି ସମୟ ବଦଳିଛି । ସରକାର ଓ ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ପରବିହନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବେ ବାଲିଯାତ୍ରାରେ ରିକ୍ସାକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ତେବେ ରିକ୍ସା ଚାଳକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲେ , ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସାଧନ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି କହିଛି ରିକ୍ସା ଚାଳକ ଓ ମାଲିକ ସଙ୍ଘ ।

କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା ରେ ରିକ୍ସା କୁ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନର ମାଧ୍ୟମ ଭାବେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ରିକ୍ସା ବ୍ୟବସାୟକୁ ପୁଣି ଜୀବନ୍ୟାସ ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

   Related Posts