Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଆଉଥରେ ନଗଡା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ମୁଣ୍ଡାଇବ ଅପବାଦ, ଏବେ ପୁଣି ଅପପୁଷ୍ଟିର ଆଶଂକା

6/03/2019 at 1:39 PM

ଯାଜପୁର୬|୩( ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାମଲ ): ଯାଜପୁରର ନଗଡ଼ା ମୁଣ୍ଡେଇଥିଲା ଅନେକ ଅପବାଦ । ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ହୋଇ ଅନେକ ଶିଶୁ ଆଖି ବୁଜିଥିଲେ ।ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ କରୁଣ ଚିତ୍ର ସବୁ ଦେଖିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନଗଡ଼ାରେ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଅପବାଦ ଯେମିତି ପିଛା ଛାଡ଼ିବାକୁ ନାରାଜ । ମାନେ ନଗଡ଼ାକୁ ପୁଣି ଫେରିଛି ଅପପୁଷ୍ଟି ….

ଯାଜପୁର ସୁକିନ୍ଦାର ନଗଡ଼ା । ଏଠି ପିଲା ପଖାଳ କଂସାରେ ହାତ ବୁଲାଉଛନ୍ତି । ଗଣିଲା ଭଳି ୨-୪ଟା ଭାତ ଯାଉଛି ପାଟିକୁ । ସାଙ୍ଗରେ ଲଗେଇ ଖାଇବାକୁ ବି କିଛି ନାହିଁ । ପାଟିକୁ ରାଗ ଲାଗିଲେ ବି କଞ୍ଚା ଲଙ୍କାଟେ କାମୁଡ଼ି ଖାଉଛି ଛୋଟ ପିଲାଟି । ଖାଇବା ତ ଏୟା । ପିନ୍ଧିବାକୁ ଖଣ୍ଡେ ନାହିଁ ଯେ ଖୋଲା ଦେହରେ ପିଲାଏ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ହଁ, ଆଜ୍ଞା ଇଏ ହେଉଛି ସେଇ ନଗଡ଼ା ଯାହା ରାଜ୍ୟକୁ, ଦେଶକୁ ବିଶ୍ବ ଦରବାରରେ ନିନ୍ଦିତ କରିଥିଲା । ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ହୋଇ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ ଶିଶୁ ।ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ଯାଜପୁରର ଜିଲ୍ଲାର ଲୁଚିଥିବା ସତକୁ ଖୋଲିଥିଲା ଶିଶୁ ମଡ଼କ । ତେବେ ସବୁ ଟିଭି ପରଦାରୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର କରୁଣ ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପରେ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ସରକାରଙ୍କର । ତତ୍ପର ହୋଇଉଠିଥିଲା ପ୍ରଶାସନ । ନଗଡ଼ାବାସୀଙ୍କୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଲା । ହେଲେ କିଛି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ସମାନ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି ।

ନଗଡ଼ା ପାଇଁ କେତେ କଣ ଯୋଜନା ହେଲା । ପାଣି ଭଳି ପଇସା ବୋହିଲା । ହେଲେ ପୁଣି ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ହୋଇ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟ ମୁଖରେ ପଡ଼ୁଥିବା ଖବର ଆସିଲାଣି । ସତର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଆମେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋରେ ପହଞ୍ଚିଲୁ । ପିଲାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଦେଖିବା ପରେ ଲାଗିଲା ନଗଡ଼ା ପୁଣି ଅପପୁଷ୍ଟିର ଅପବାଦ ମୁଣ୍ଡେଇବ । ପୁଣି ରାଜ୍ୟ, ଦେଶ ନିନ୍ଦିତ ହେବ । ପୁଣି ସେଇ ସବୁ କରୁଣ ଚିତ୍ର ମନକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।  ପ୍ରଶାସନ ସବୁ କରୁଛି । କିଛି ଲୋକ ନିଜର ଫାଇଦା ପାଇଁ ରାଜନୀତି କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ… ଏତେ ତତ୍ପରତା, ଯୋଜନା ପରେ ବି କାହିଁକୁ ବଦଳୁନି ନଗଡ଼ାର ଚିତ୍ର । କେଉଁଠ ରହିଛି ସମସ୍ୟା ତାର ସମୀକ୍ଷା ହେବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି

   Related Posts