Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଏହି ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେଲା ଲକଡାଉନ୍, କୋହଳ ହେବା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଶହଶହ ନୂଆ କେସ୍

9/05/2020 at 5:03 PM

ବର୍ଲିନ୍ , ୦୯|୦୫:   ଜର୍ମାନୀର ଅନେକ ସହରରେ ଲକଡାଉନକୁ କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଦେଶରେ ପୁଣିଥରେ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଲକଡାଉନ୍ କୋହଳ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ପୁଣି ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସରକାର ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ୭ ଦିନରେ ପ୍ରତି ୧ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ସଂଖ୍ୟା ୫୦ରୁ ଅଧିକ ହେବ ତେବେ ପୁଣି ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଏଠାରେ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ କଟକଣା କୋହଲ ହେବା ପରେ ୭ଦିନରେ ଶହଶହ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ।

ପଜିଟିଭ୍ କେସ୍ ବଢିବା ପରେ ସହରରେ ରେସ୍ତୁରାଷ୍ଟ, ଟୁରିଷ୍ଟ୍ ସ୍ପଟ୍ ଓ ଫିଟନେସ୍ ଷ୍ଟୁଡିଓ ଖୋଲିବା ନେଇ ସରକାର ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଫେରାଇ ନେଇଛନ୍ତି ।  ଜର୍ମାନୀରେ ୧୬ଟି ରାଜ୍ୟ ରହିଛି । ଲକଡାଉନ୍ କୋହଳ ବାବଦରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇଛି । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ୭ ଦିନରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ମାମଲା ଆସିଲେ ଲକଡାଉନକୁ ପୁଣି ଲାଗୁ କରିବେ ବୋଲି ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ଏଠାକାର ସର୍ବାଧିକ ଜନବହୁଳ ରାଜ୍ୟ ନର୍ଥ ରେନୋର ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ଏକାଥରେ ୧୫୦ କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ, ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହସହ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ଦେଶରେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts