Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ବିପଦ ଏବେ ଟଳୁନି, ବର୍ଷାଋତୁରେ ପୁଣି ଫେରିବ କରୋନା: ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଆଶଙ୍କା

24/04/2020 at 7:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୪|୦୪:   ଲକଡାଉନ ଶେଷ ହେବା ପରେ କିଛି ସପ୍ତାହ ଯାଏଁ କରୋନା ଭାଇରସର ଗତି ଧିର ହୋଇପାରେ । ଏପରିକି ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଜୁଲାଇ ଶେଷରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରକୋପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଭାରତରେ ଲକଡାଉନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିଯିବ । କିନ୍ତୁ ଜୁଲାଇରେ ବର୍ଷା ଦିନରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ସାମାଜିକ ଦୂରତା କିପରି ପାଳନ କରାଯାଉଛି ତାହା ଉପରେ ଏହା ନିର୍ଭର କରିବ । ଶିବ ନାଦର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗଣିତ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ସମିତ ଭଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ କରୋନା ମାମଲା ସ୍ଥିର ରହିଛି । ଧିରଧିରେ ଏହାର ଗ୍ରାଫ୍ ତଳକୁ ଖସିବ। କିନ୍ତୁ ପୁଣି ସଂକ୍ରମଣ ବଢିପାରେ । ଏହା ସଂକ୍ରମମର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେବ । ଜୁଲାଇରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩.୪ ଦିନରେ ଦ୍ୱିଗୁଣ ହେଉଥିଲା । ଲକଡାଉନ ପରେ ୭.୫ ଦିନରେ ଏହା ଦ୍ୱିଗୁଣ ହୋଇଛି । ଏହାର ଗତି ମଧ୍ୟ ଧିମେଇ ଯାଇଛି । ଚୀନ ଓ ୟୁରୋପ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ କିଛି ଲୋକ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏନେଇ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ବାଙ୍ଗାଲୋର ଆଇଆଇଏସସିର ପ୍ରଫେସର ରାଜେଶ ସୁନ୍ଦରସନ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୟାନରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସ୍ଥିତି ସାମନ୍ୟ ହେଲେ ପୁଣି ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

   Related Posts