Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ପରାଗରେ ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖିଥିଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ,୧୫ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନରେ ଲାଗିଲା ଗ୍ରହଣ

19/01/2020 at 5:18 PM

ଜୟପୁର ୧୯।୧:  ଗତ ୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ୧୫ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନରେ ଗ୍ରହଣ ଲଗାଇଦେଇଛି। ଖାଲି ଆଖିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଦେଖିବା ଯୋଗୁ ଏହି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଆଖିର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ସବାଇ ମାନସିଂହ ନେତ୍ର ରୋଗ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଡିସେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖ ଦିନ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସଂଘଟିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଶିଶୁମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ପୃଥିବୀ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମହାଜଗତିକ ଘଟଣାକୁ ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖିବା ଯୋଗୁ ଅଚାନକ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇଥିଲେ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ବେଳେ ଏଥିରୁ ବାହାରିଥିବା ବିକିରଣ ପିଲାଙ୍କ ଆଖିର ରେଟିନାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ପରାଗ ପରେ ପିଲାମାନେ କିଛି ଦେଖିପାରୁନଥିବା ଜାଣି ଅଭିଭାକ ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଇଥିଲେ। ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନର ଡାକ୍ତର ପିଲାଙ୍କୁ ସବାଇ ମାନସିଂ ହସ୍ପିଟାଲର ନେତ୍ର ରୋଗ ବିଭାଗକୁ ରେଫର କରିବାରୁ ସମସ୍ତେ ଏବେ ଜୟପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ଏଠାରେ ଡାକ୍ତର ପିଲାଙ୍କ ଆଖିରେ ପ୍ରଥମେ ଔଷଧ ପକାଇଥିଲେ। ତେବେ ଏଥିରେ ବି ପିଲାମାନେ କିଛି ଦେଖି ନପାରିବାରୁ ଡାକ୍ତର ସେମାନଙ୍କ ଆଖି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ବେଳେ ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତତ୍ୟ ମିଳିଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବିକିରଣ ଯୋଗୁ କିଛି ପିଲାଙ୍କ ଆଖିର ରେଟିନା ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ପିଲାଙ୍କ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣରେ ସେମାନଙ୍କ ଆଖି ଜଳି ଯାଇଛି। ପିଲାଙ୍କ ଆଖିରେ ହଳଦିଆ ଚିହ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି। ଏବେ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି।

ଚିକିତ୍ସା ପରେ ହୁଏତ ପିଲାମାନେ ପୁଣି ପୂର୍ବପରି ଦେଖିପାରିବେ ବୋଲି ଡାକ୍ତର ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଥି ଲାଗି ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ବି ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣରେ  ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଦେଖିବା ଯୋଗୁ ଏତେ ଭୟାନକ ପରିଣାମ ହୋଇପାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ସବାଇ ମାନସିଂ ହସ୍ପିଟାଲର ନେତ୍ର ରୋଗ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତରମାନେ ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।  

   Related Posts