Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସ୍ୱାଇନଫ୍ଲୁ ଓ ଡେଙ୍ଗୁ ପରେ ଏବେ ବ୍ୟାପୁଛି ଏହି ରୋଗ, ୧ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱଲୋକ ହେଲେଣି ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି

25/09/2019 at 7:02 PM

ଜୟପୁର: ପାଣିପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବେ  ରୋଗର ଘର ପାଲଟିଛି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକନଗୁନିଆ ଓ ସ୍ୱାଇନଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏକ ନୂଆ ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରମାନେ । ଲୋକେ ସ୍କ୍ରବ ଟାଇଫସର ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ହଜାର ପାର କରିଥିବା ବେଳେ କେବଳ ରାଜଧାନୀ ଜୟପୁରରେ ୨୫୮ ଜଣଙ୍କ ନମୁନା ପଜେଟିଭ ଆସିଥିବା ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି। 

ରାଜସ୍ଥାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଡେଙ୍ଗୁ ଭୟାନକ ଭାବେ ବ୍ୟାପୀବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏବେ ୧ହଜାର ୧ଶହ ରୋଗୀ ରହି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ ଅଣାୟତ ହୋଇପଡିଛି। ପ୍ରାୟ ୫ହଜାର ୭୬ ଜଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାଇନଫ୍ଲୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି। ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ରଘୁନାଥ ଶର୍ମା ରାଜ୍ୟରେ ମେଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକନଗୁନିଆ, ସ୍ୱାଇନଫ୍ଲୁ ଓ ସ୍କ୍ରବ ଟାଇଫସ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ପରେ ମୌସୁମୀ ରୋଗ ବ୍ୟାପୀଥିବା ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସିଛି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଭାଗକୁ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି। ଏବେ ପାକ୍ ସୀମା ସଲଗ୍ନ ଯୋଦ୍ଧପୁର, ଜୈସାଲମେର ଓ ବାଡମେରରେ କଙ୍ଗୋ ଫିବର ବ୍ୟାପୁଛି। ଏଥିଲାଗି ସେଠାକା ରସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଭାଗକୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ପହଞ୍ଚାଯାଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts