Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ମହଙ୍ଗା ମାଡ ! ଦିଲ୍ଲୀରେ ପିଆଜ ପରେ ବଢିଲା ଟମାଟୋ ଦର, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ

9/10/2019 at 7:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦିଲ୍ଲୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନାଲିଆଖି ଦେଖାଇଛି ଟମାଟୋ। ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଏବେ ରାଜଧାନୀକୁ ଯୋଗାଣ ପହଞ୍ଚିପାରୁନି। ଫଳରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀରେ ମହଙ୍ଗା ଦରରେ ପିଆଜ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଟମାଟୋ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିଛି। ଚାହିଦା ତୁଳନାରେ ଯୋଗାଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଯୋଗୁ ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରତି କେଜି ଟମାଟୋ ଏବେ ୮୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ତେବେ ରାଜଧାନୀରେ ଏବେ ପିଆଜ ଦରରେ ହ୍ରାସ ଦେଖାଯାଇଛି। ଗତସପ୍ତାହରେ ପ୍ରତି କେଜି ପିଆଜ ୮୦ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୬୦ ଟଙ୍କାକୁ ଖସିଛି। ତେବେ ରାଜଧାନୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁଲଭ ଦରରେ ପରିବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲାଗି ମଦର ଡାୟରୀ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ସଫଲ ଷ୍ଟୋରରେ ପ୍ରତି କେଜି ଟମାଟୋ ଏବେ ୫୮ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କିଲୋପିଛା ୬୦ରୁ ୮୦ଟଙ୍କା ଦରରେ ଏବେ ଟମାଟୋ ବିକୁଛନ୍ତି।

ଟମାଟୋ ସାଧାରଣତଃ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିଥାଏ। ତେବେ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା  ଯୋଗୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ପରିବା ଫସଲ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏଣୁ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବା ଯୋଗୁ ନିୟମିତ ଯୋଗାଣ ପହଞ୍ଚିପାରୁନଥିବାରୁ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ କହୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କେବଳ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ନୁହେଁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବି ଟମାଟୋ ଉଚ୍ଚ ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। କୋଲକାତାରେ ଟମାଟୋ ପ୍ରତି କେଜି ୬୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ମୁମ୍ବାଇରେ ୫୪ ଓ ଚେନ୍ନାଇରେ ୪୦ ଟଙ୍କା କେଜି ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

   Related Posts