Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ନିଷେଧାଦେଶ ସତ୍ତ୍ୱେ ମାନିଲେନି, ଫୁଟାଇଲେ ବାଣ: ରାଜଧାନୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ‘ଭୟଙ୍କର’

5/11/2021 at 9:28 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୫: ପ୍ରଦୂଷଣର ବେଗରେ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହାର ସ୍ତରରୁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ନଡ଼ା ନଜଳାଯିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରଥମେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ସମାଧାନ କରିବା ସହ ସ୍ପ୍ରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସରକାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ଦିୱାଲୀ ରାତିରେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ବୃଥା ବିଫଳ ହୋଇଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ତଥା ନଏଡା ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ (AQI) ତାଙ୍କୁ ଦୌଡ଼ୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ସୁଦ୍ଧା ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଗୁରୁତର ସ୍ତର ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ତଥା ୟୁପିର ନଏଡା ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦରେ AQI ୯୯୯ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏପରିକି ସକାଳେ, ବାୟୁର AQI ସ୍ତର ୯୯୯ ରେ ରହିଥାଏ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯେତେବେଳେ AQI ମାପ କରାଯାଏ, ସେଥିରେ କେବଳ ୯୯୯ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ପାଇଁ AQI ରେ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ୯୯୯ ଠାରୁ ଖରାପ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି । ୪୦୦ ରୁ ୫୦୦ ମଧ୍ୟରେ AQI ମଧ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଦିଲ୍ଲୀ, ନୋଏଡା ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦ ସକାଳେ ୯୯୯ ର AQI ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯାହା ଗୁରୁତର ବର୍ଗର ଦୁଇଗୁଣ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତର ଅଟେ । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଯେତେବେଳେ ସରକାର ଏଠାରେ ଫାୟାର୍ କ୍ରାକର ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀର ଅବସ୍ଥା ଭଳ ଥିଲା ହେଲେ ଏବେ ଗାତକାଲି ବାଣ ପୁଟାଯିବା ପରେ ବାୟୁର ପ୍ରଦୂଷମ ମାତ୍ରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଗିଡି ଯାଇଛି ।

   Related Posts