Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆସିବେନି ବୋରିସ୍‌ ଜନସନ, ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ହେବେ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ?

10/01/2021 at 4:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୧: କରୋନାର ନୂଆ ରୂପ ଦେଖାଯିବା ପରେ ବ୍ରିଟେନରେ ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ଆଡ଼କୁ ଯାଉଛି। ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଭାରତର ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେବେ ନାହିଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜନସନ୍‌। ତେବେ ଭାରତର ୭୨ ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ କିଏ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ହେବେ ସେନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ  ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ହେବେ ସୁରିନାମ ଗଣରାଜ୍ୟର ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚନ୍ଦ୍ରିକାପ୍ରସାଦ ସାନ୍ତୋଖି।

ଜାନୁଆରୀ ୨୬ର ପରେଡ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଚନ୍ଦ୍ରିକାପ୍ରସାଦ ସାନ୍ତୋଖି ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି ନ୍ୟୁଜ୍‌ ୧୮ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହା ସହ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆ​‌ୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ସମ୍ମଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧନ ମଧ୍ୟ କରିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସାନ୍ତୋଖି। ଏହି ସମୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ ଉପରେ ଗୁରତ୍ବାରୋପ କରିପାରନ୍ତି।

ଭାରତରୁ ସୁରିନାମକୁ ଆସୁଥିବା ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭିସା ଅନୁମତି ଶେଷ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଭାରତରୁ ସୁରିନାମକୁ ଆସୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭିସା ଅନୁମତି ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ସୁରିନାମ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ସାନ୍ତୋଖି। ତେବେ ଏହା ଦ୍ବାରା ଭାରତ ଦ୍ବାରା ସୁରିନାମରେ ବ୍ୟବସାୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏହା ସହ ଭାରତ ଓ ସୁରିନାମ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଐତିହାସିକ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ବଖାଣିଥିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସାନ୍ତୋଖି।

   Related Posts