Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ବିହାର ପରେ ଏବେ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ମଦ ଉପରେ ଲାଗିବ ରୋକ୍…

28/07/2019 at 12:53 PM

ଆସାମ୨୮|୭: ଦିନକୁ ଦିନ ଦେଶରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ନିକଟ ଅତୀତରେ ବିଶାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ଅନେକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଖରବ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ଖେଳାଇ ଦେଇଥିଲା। ସେହିପରି ଆସାମରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲିଥିବା ବିଷାକ୍ତ ମଦ କାରବାର ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଆସାମ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି। ଆସାମରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମଦକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ଦ୍ବାରା ସର୍ବଦଳୀୟ ପ୍ରତିନିଧି କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ସର୍ବଦଳୀୟ ପ୍ରତିନିଧି କମିଟି ମଦକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ବିଧାନସଭାରେ ଚୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗତ ଫ୍ରେବୃଆରି ମାସରେ ଜୋରହଟ୍ ଓ ଗୋଲଘାଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ଅନେକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ କରିବା ପରେ ଏହି ସର୍ବଦଳୀୟ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିଧାନସଭାରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ପ୍ରତିନିଧି କମିଟି ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା ଯେ, ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ଅନେକ୍ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମଦ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ପ୍ରତିନିଧି କମିଟିର ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ।

ଗତ ଫ୍ରେବୃଆରି ମାସରେ ଜୋରହଟ ଓ ଗୋଲଘାଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୧୫୦ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହଥେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ସ୍ବାମୀ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ପ୍ରତିନିଧି କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ। ମଦ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ରାଜ୍ୟ ଅବକାରୀ ବିଭାଗକୁ ସର୍ବଦଳୀୟ କମିଟି ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହି ବିଷାକ୍ତ ମଦ କାରବାରରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗରେ କିଛି ଅଧିକାରୀ ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଥାଇ ପାରେ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

   Related Posts