Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ କରୋନା ନିୟମର ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ଉଲଙ୍ଘନ, ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ୍ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବୁ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଏକ ତରଫା ପ୍ରେମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତକାଣ୍ଡ, ବାହା ହେବାକୁ ରାଜି ନହେବାରୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଦେଲା ଭାଇ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରା ବନ୍ଦ, ଆଜିଠୁ ଜୁନ୍ ୧୫ ଯାଏଁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ୨ କୋଟି ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍ ଆଦାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌କୁ ଗଲା ୫ ଜିଲ୍ଲା, ପୂର୍ବରୁ ୨ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି ରେଡ୍ ଜୋନ୍‌ରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : କୋଇଲା ଖଣି ମ୍ୟାନେଜର ଅଫିସରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରୁ ଛତିଶଗଡକୁ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ସିଲ୍, ଅପ୍ରେଲ ୩୦ଯାଏଁ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଠପ୍
  • ||
  • CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ସ୍ଥିର କରିବ ବୋର୍ଡ
  • ||

ଶେଷରେ ତାଲିବାନ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ କାହିଁକି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ଭାରତ ? ଏ ହେଉଛି କାରଣ

15/09/2020 at 3:28 PM

ଦୋହା ୧୫।୦୯: ଦୋହାରେ ଆୟୋଜିତ ଇଣ୍ଟ୍ରା-ଆଫଗାନ ଡାଏଲଗରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଭାରତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜରିଆରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏପଟେ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନାରେ ନିଜର ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଗତିବିଧି ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମାଟିର ବ୍ୟବହାର ନହେଉ।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଫଗାନ ପକ୍ଷଙ୍କ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ବସି ଆଲୋଚନା କରିବାରେ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କାରଣ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳ ଆଫଗାନ ସରକାର ଓ ତାଲିବାନ ସହିତ ଗୋଟିଏ ଟେବୁଲରେ ବସିଛନ୍ତି। ଗତ ଦଶନ୍ଧିରେ ଭାରତ ତାଲିବାନ ସହ ଆଲୋଚନା ନେଇ ଅନିଚ୍ଛୁକ ଥିଲା, ମାତ୍ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଏହି ଅସ୍ପଷ୍ଟତାକୁ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ଆଫଗାନ ସମାଧାନରେ ଆମେରିକା ପ୍ରତିନିଧି ଜାଲମେ ଖାଲିଜାଦ ଆଜି  ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବେ ଓ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କଠୁ ଆଫଗାନ ଶାନ୍ତି, ନିର୍ବାଚନ ଓ  ଭାରତଠୁ ରହିଥିବା ଆଶା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଭାଷଣରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଯୁଦ୍ଧରତ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର ଓ ତାଲିବାନ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କଠୁ ଏହି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମାଟିର ବ୍ୟବହାର ଭାରତ ବିରୋଧରେ କରାନଯାଉ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ ଇ ମହମ୍ମଦ ଓ ଲସ୍କର ଏ ତୋଇବା ଖୈବର ଓ ବୋଲାନ ପାସରେ ଆତଙ୍କୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts