Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ବଳଦ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ, ବଜ୍ରାଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ରାଇଦାସଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକ ସବନମ୍‌ ଶିରିନ୍‌ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ , କୋଭିଡ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏମସ୍‌ରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବାପଘର ଲୋକ ଆଣିଲେ ବଧୂ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଶ୍ବଶୁରଘର କହୁଛନ୍ତି ପଡିଗଲେ ବାଥରୁମ୍‌ରେ
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯୭୯୩ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୧୦ ବର୍ଷର ଶିଶୁର ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା…
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି : ୫ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୮ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୧୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ନିଜର ନୂତନ ପୁସ୍ତକରେ ଦାବି କଲେ ବାରାକ ଓବାମା, ୨୬/୧୧ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲେ ମନମୋହନ ସିଂହ

17/11/2020 at 11:02 PM

ଓ୍ଵାଶିଂଟନ ୧୭।୧୧: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ନୂତନ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ପରଠୁ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିର ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ସରଗରମ ହୋଇ ଉଠିଛି। ଓବାମା ନିଜର ନୂତନ ପୁସ୍ତକରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହ ମୁମ୍ବାଇ ୨୬/୧୧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଛି। ସିଂହ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ, ଦେଶରେ ମୁସଲିମ ବିରୋଧୀ ଭାବନା ବଢୁଛି ଏବଂ ଏଥିରୁ ବିଜେପିର ଶକ୍ତି ବଢି ଚାଲିଛି।

ଓବାମା ନିଜର ପୁସ୍ତକ A promised landରେ କହିଛନ୍ତି, ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ମନରେ ଡର ଥିଲା ଯେ, ଦେଶରେ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବିଜେପିର ପ୍ରଭାବରେ ମୁସଲିମ-ବିରୋଧୀ ଭାବନା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଓବାମା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ କଟୁ ବିବାଦ, ବିଭିନ୍ନ ସଶସ୍ତ୍ର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଓ ଦୁର୍ନୀତି ସତ୍ଵେ ଆଧୁନିକ ଭାରତର କାହାଣୀକୁ ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସଫଳ କୁହାଯାଇ ପାରିବ।

ଆମେରିକାର ୪୪ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରହିଥିବା ଓବାମା ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ନିଜର ପୁସ୍ତକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୯୯୦ ଦଶନ୍ଧିରେ  ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ବଜାର ଆଧାରିତ  ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଅସାଧାରଣ ଉଦ୍ୟମିତା, ଦକ୍ଷତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟମବର୍ଗର ବିସ୍ତାର ଘଟିଛି।

   Related Posts