Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହୋଟେଲ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ BMCର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଲଗାଅ ଫୁଡ୍ ସେଫ୍ଟି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୩ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୪୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୮୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

୨୦ବର୍ଷ ପରେ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହର ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହେଲା ପୃଥିବୀ : ଜୁଲାଇ ୧୪-୨୦ ତାରିଖରେ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି ୩ଟି ବଡ଼ ମହାଜାଗତିକ ଘଟଣା

15/07/2020 at 12:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୭: ଗ୍ରହର ବଦଳୁଥିବା ଗତି ଯୋଗୁଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦ୍ବିପ୍ରହର ୧ଟା ବାଜି ୧୬ମିନିଟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ,ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ ପୃଥିବୀ ଗୋଟିଏ ରେଖାରେ ଆସି ଯାଇଥିଲେ। ମହାକାଶବିତଙ୍କ ମତରେ ୧୪ରୁ ୨୦ଜୁଲାଇର ସମୟ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଖାସ୍ ହେବ। ଏହି ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ବଡ଼ ମହାକାଶୀୟ ଘଟଣା ଘଟିବ।

ଏହା ଏଥର ଦୁର୍ଲଭ ସଂଯୋଗ ହେବ ଯେ ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀର ୩ଗ୍ରହ ବୃହସ୍ପତି,ଶନି ଏବଂ ପ୍ଲୁଟୋ ସହ ଏପରି ସ୍ଥିତି ହେବ। ମଙ୍ଗଳବାର ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୪୩ରେ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ବୃହସ୍ପତି ଉଦୟ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୧୨.୨୮ରେ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ନିକଟରେ ଆସି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହର ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଆକାଶରେ ଦେଖା ଯାଇଥିଲା। ବୁଧବାର ସକାଳ ୫.୦୯ପରଠୁ ଏହି ଗ୍ରହ ଦେଖା ଯିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ରାତି ୧୨.୨୮ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଠିକ୍ ବିପରୀତକୁ ଆସି ଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଅପୋଜିସନ ଅଫ୍ ଜୁପିଟର କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏମିତିରେ ବି ପୃଥିବୀ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଥରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ମଝିରେ ଆସିଥାଏ,କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ଏହାର ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହର ଏତେ ନିକଟରେ ଆସିବାର ଅବସର ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ଆସିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୨୦୦୦ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏବେ ଏହା ୨୦୪୦ମସିହାରେ ହେବ।

 ଜୁଲାଇ ୧୬ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ଲୁଟୋ ମଝିରେ ପୃଥିବୀ ଆସିଯିବ। ଏହି ଦିନ ସକାଳ ୭.୪୭ପରଠୁ ଏହି ମହାକାଶୀୟ ଘଟଣା ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ। ଏହି ସମୟରେ ୩ଗ୍ରହ ଗୋଟିଏ ରେଖାରେ ରହିବେ। ଜୁଲାଇ ୨୦ତାରିଖରେ ଅପୋଜିସନ ଅଫ୍ ସ୍ୟାଟର୍ଣ୍ଣର ସ୍ଥିତି ହେବ। ଜୁଲାଇ ୨୦-୨୧ ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ୩.୪୪ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଶନି ଗ୍ରହ ମଝିରେ ପୃଥିବୀ ଆସି ଯିବ। ୨୦୦୦ମସିହାରେ ଗୁରୁ ଏବଂ ଶନି ଗ୍ରହ ସହ ପୃଥିବୀର ଏହି ସ୍ଥିତି ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts