Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୭୩୩ ମୃତ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୧୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆରେ ମାତିଛନ୍ତି ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଏକର ଏକର ଫସଲ
  • ||
  • ସିରିଜ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା, ପଛକୁ ପଛ ଧକ୍କା ହେଲେ ୮ ଗାଡ଼ି ; ୩ ମୃତ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସୋନପୁର ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ, ଗସ୍ତ କରିବେ ପାରାଦୀପ ଓ ତାଲଚେର
  • ||

ବିଲ୍ ପୈଠ ନକରି ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଦଣ୍ଡ, ବକେୟା ପଡିଛି ବିଦ୍ୟୁତ୍ କମ୍ପାନୀ ଅର୍ଥ, ଅନ୍ଧକାରମୟ ହେଲା ସହର ?

14/10/2021 at 10:40 AM

କାବୁଲ ୧୪/୧୦: ଉଜବେକିସ୍ତାନରୁ ଯୋଗାଣରେ ବୈଷୟିକ ତ୍ରୁଟି ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭ୍ରାଟ ହୋଇଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କମ୍ପାନୀ ‘ଡା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବ୍ରେଶନା ଶେରକାଟ (DABS)’ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହି ବ୍ଲାକଆଉଟ୍ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଥାଏ ଯେତେବେଳେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ଦେଶଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ୬.୨ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିବାକୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ତାଲିବାନ ଦଖଲ ହେବା ପରଠାରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଉତ୍ତର ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବାଗଲାନ୍ ପ୍ରଦେଶରେ ବୈଷୟିକ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି ବୋଲି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ତେବେ ପାୱାର କମ୍ପାନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ବୈଷୟିକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଶୀଘ୍ର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଦେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏହାର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଏବଂ ତାଜିକିସ୍ତାନରୁ ପାଇଥାଏ । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ତାଲିବାନ ଅକ୍ତିଆର ହେବା ପରଠାରୁ ତାଲିବାନ ଏହି ଦେଶର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଛି ।

ପୂର୍ବତନ DABS ମୁଖ୍ୟ ଡାଉଡ୍ ନୋରଜାଇ ଏହି ମାସରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ଶୀତ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ । ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣକାରୀ ଦେଶକୁ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ବକେୟା ବିଲ୍ ପୈଠ ନକରିବାରୁ ଏହା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ବିଦ୍ୟୁତ କାଟକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଋଙ୍ଗରେ ସମସ୍ତ ଦେୟ ସଫା କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts