Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡା ପାଲଟିଛି ପାକିସ୍ତାନ: ଆଇନା ଦେଖାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା ଟାର୍ଗେଟ

16/11/2020 at 4:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୧୧ : ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯେଗାଉଥିବା ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା । ଭାରତ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ତଥାକଥିତ ଡୋସିଅରକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛି । ଏବାବଦରେ କାବୁଲ କହିଛି ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଦ୍ବାରା ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ତାର ଦାବିପତ୍ରର ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଦରକାର । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଏକତା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା କୁ ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥାତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ କାବୁଲ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ମୁଦ୍ଦା ଉଠାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ରବିବାର ଦିନ ଏହି ଡୋସିୟରକୁ ଖାରଜ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ଭଳି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହି ଡୋସିୟରକୁ ଖାରଜ କରିବା ସହିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ  କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ପାକିସ୍ତାନର ଭୂମିକା କେତେ ତାହା ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କୁ ଜଣା ଅଛି ବୋଲି ଭାରତ କହିଛି । ପାକିସ୍ତାନର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମେହମ୍ମୁଦ କ୍ୟୁରେସୀ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରବକ୍ତା ଜେନେରାଲ ବାବର ଇଫତିଖାର ଗତ ଶନିବାର ଡୋସିୟର ଜାରୀ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ଡୋସିୟରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଭାରତର ଗୁପ୍ତ ଭାଗୀଦାରି ଅଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ସେମାନେ ଆହୁରୀ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସହ​‌ଯୋଗ ନେଉଛି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମୂଳରୁ ହିଁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପ​‌ରେ ଆଫଗାନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ପ୍ରବକ୍ତାଙ୍କ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଦୃଢତାର ସହ ଖଣ୍ଡନ କରାଯାଉଛି । ଆଫଗାନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ବରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବା ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସର୍ବଦା ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିଛି । ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ଗସ୍ତ କାଳରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗ ମୁଦ୍ଦାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ । ପାକିସ୍ତାନ ମାଟିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ।

   Related Posts