Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୭୩୩ ମୃତ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୧୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆରେ ମାତିଛନ୍ତି ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଏକର ଏକର ଫସଲ
  • ||
  • ସିରିଜ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା, ପଛକୁ ପଛ ଧକ୍କା ହେଲେ ୮ ଗାଡ଼ି ; ୩ ମୃତ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସୋନପୁର ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ, ଗସ୍ତ କରିବେ ପାରାଦୀପ ଓ ତାଲଚେର
  • ||

କିଏ ହେବେ ନୂଆ ମୁଖିଆ ଛିଣ୍ଡୁନି ଅଙ୍କ, ଅଖୁନ୍ଦଜାଦା କି ବରାଦର ହେବେନି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଚେହେରାଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଚାନ୍ସ

7/09/2021 at 9:26 AM

କାବୁଲ ୦୭/୦୯ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିବା ପରେ ତାଲିବାନ ବହୁ ବାର ଚିନ୍ତା କରିବା ପରେ ସରକାର ଗଠନକୁ ଚୂଡାନ୍ତ ରୂପ ଦେଇଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଚେହେରାଙ୍କ ନାମ ସ୍ଥିର କରିଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବିବାଦକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କମ୍ ଜଣାଶୁଣା ଚେହେରା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ମଲ୍ଲିକ ମହମ୍ମଦ ହାସନ ଅଖଣ୍ଡଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କରାଯିବ । ମଲ୍ଲିକା ବରାଦାର ଏବଂ ମଲ୍ଲିକା ଅବଦୁସ୍ ସଲାମନମ୍ବର ଦୁଇ ଏବଂ ତିନି ସ୍ଥାନରେ ରହିବେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିବାନର ମୁଖ୍ୟ ମୁଲ୍ଲା ହେବତୁଲ୍ଲା ଅଖଣ୍ଡଜଡା ଦ୍ୱାରା ହାସନ ଅଖଣ୍ଡଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ ହକ୍କାନି ନୂତନ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ, ରାଜ୍ୟପାଳ ନିଯୁକ୍ତ କରିବେ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ତାଲିବାନ ଧରାଯିବା ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କଥା ହୋଇଥିବା ଜାବୁଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ହାସନ ଅଖୁଣ୍ଡର ମୁଖପାତ୍ର ହେବେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ହାସନ ଅଖୁନ୍ଦ ତାଲିବାନର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସଂଗଠନ ରେହବରୀ ଶୁରା କିମ୍ବା ନେତୃତ୍ୱ ପରିଷଦର ମୁଖ୍ୟ, ଯାହାକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଏ । ସେ ତାଲିବାନ ଯେଉଁଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ସେ କାନ୍ଦାହାରର ବାସିନ୍ଦା ।

ସେ ତାଲିବାନର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି । ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିବା ପରେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଖୋଲାସ୍ଥାନକୁ ଆସିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଆଇଏସଆଇ ମୁଖ୍ୟ ହମିଦ ଫୌଜ ମଧ୍ୟ କାବୁଲ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି ଗସ୍ତ ପ୍ରକୃତରେ ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଥିଲା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଲିବାନ ଦଖଲ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ପୁନଃ ଗଠନ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହମିଦ ମୁଲ୍ଲା ବାରଦରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଥିଲେ ।

ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ତାଲିବାନର ଶେଷ ଗଡ଼ ପଞ୍ଜୀଶୀର ଅଧିକାର ଦାବି ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଛି । ତାଲିବାନ କହିଛି ଯେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏକ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ହେବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ତାଲିବାନ ପଞ୍ଜାବୀର ପ୍ରାଦେଶିକ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଘରେ ତାଲିବାନ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ଏହା ପୁରା ପଞ୍ଜୀରକୁ କାବୁ କରିଥିବାର ଦାବି କରିଛି ।

ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ଜାବୁଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନ୍ୟାସନାଲ ରେଜିଷ୍ଟାନ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ (NRFA) ର ମୁଖ୍ୟ ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ପଡୋଶୀ ତାଜିକିସ୍ତାନକୁ ପଳାଇଛନ୍ତି । ମାସୁଦ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିରାପଦରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିବରଣୀ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ମାସୁଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନର ବିଜୟ ଦାବି ମିଥ୍ୟା ଏବଂ ଆମର ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି । ସେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts