Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ତାଲିବାନର ୬ ମିତ୍ର ଦେଶ : ସରକାର ଗଠନ ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେବେ ଆମେରିକାର ଦୁଷ୍ମନ୍‌

6/09/2021 at 3:32 PM

କାବୁଲ ୦୬/୦୯ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ତାଲିବାନ । ତମାମ୍‌ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ପରେ ଶେଷରେ ସୋମବାର ତାଲିବାନ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ସରକାର ଗଠନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଏହା ସହିତ ତାଲିବାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଗଠନରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇସାରିଛି ।

ତାଲିବାନକୁ ଅକୁଣ୍ଠ ସମର୍ଥନ ଦେଇଆସୁଥିବା ତୁର୍କୀ, ଚୀନ, ଋଷ, ଇରାନ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ କାତାରକୁ ନିମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଲଗାତାର ଭାବେ ତାଲିବାନକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଇଆସୁଛନ୍ତି । ଏବେ ସରକାର ଗଠନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବାପରେ ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଡାକିଛି ତାଲିବାନ ।

ତେବେ କଥା ହେଉଛି ତାଲିବାନ ଦ୍ବାରା ଯେଉଁ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ର ପଠାଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାତାରକୁ ଛାଡି ବାକି ସମସ୍ତ ଦେଶ କୌଣସି ନା କୌଣସି କାରଣରୁ ଆମେରିକାର ଶତ୍ରୁ । ପୂର୍ବରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ତାଲିବାନ ଫେରିଯିବା ହିଁ ଏକ ବିଶାଳ ବିଜୟ ବୋଲି ତାଲିବାନ କହିସାରିଛି । ତେଣୁ ଏହି କାରଣରୁ ଆମେରିକା ସହିତ ଯେଉଁ କିଛି ଦେଶଙ୍କର ମତଭେଦ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକିଛି ତାଲିବାନ ।

ଚାଇନା ଏବଂ ଋଷିଆ ସହିତ ଆମେରିକାର ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ନା କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ଆମେରିକା । ତୁର୍କୀ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପ ସରକାରଙ୍କ କଥା କଟାକଟି ହେବା ସହିତ ମାମଲା ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଥିଲା । କାବୁଲ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ତାଲିବାନ ସରକାର ଗଠନ ହେବା ଏକପ୍ରକାର ଥୟ । ମୁଲ୍ଲା ବରାଦରକୁ ତାଲିବାନୀ ସରକାରର ପ୍ରମୁଖ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ମୁଲ୍ଲା ହିବ୍‌ତୁଲ୍ଲା ଅଖଣ୍ଡଜାଦାକୁ ସୁପ୍ରିମ ଲିଡର କରାଯାଇପାରେ ।

ତାଲିବାନ ପ୍ରବକ୍ତା ଜବୀଉଲ୍ଲାହ ମୁଜାହିଦ ପ୍ରେସ କନଫରେନ୍ସରେ କହିଛନ୍ତି, ସାରା ବିଶ୍ବର ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତାଲିବାନ । ଚୀନ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଚୀନର ସହାୟତା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।

ସେପଟେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ହକ୍କାନୀ ନେଟଓ୍ବର୍କ୍ ମଧ୍ୟରେ ସତ୍ତାକୁ ନେଇ କିଛି ବିବାଦ ଲାଗିରହିଛି । ତେବେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସରକାର ଗଠନ ହେବବୋଲି ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି ତାଲିବାନ ।

   Related Posts