Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ବି ମିଳୁନି ଶିଶୁର ପତ୍ତା, ତାଲିବାନଙ୍କ କବଳରୁ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆମେରିକା ସୈନିକଙ୍କୁ କରାଯାଇଥିଲା ହସ୍ତାନ୍ତର

6/11/2021 at 11:22 AM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୦୬/୧୧: ଯେତେବେଳେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଥିଲା, ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ପରିସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଥିଲା ଯେ, ଲୋକେ ଦେଶଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର । ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ କିଛି ଦେଶ ତାଙ୍କୁ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ସହ ଶରଣ ଦେବେ ।

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛି ମିର୍ଜା ଅଲି ଅହମ୍ମଦ । ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୁରୟା ମଧ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ପିଲାଙ୍କ ସହ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ମାସର ଶିଶୁକୁ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଘଟମାକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ପତ୍ତା ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ରେ ସେ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ୫ପିଲାଙ୍କ ସହ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ବାହାରେ ଥିଲେ । ସେଠାରେ ବହୁତ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା । ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ମାସର ପୁଅ ସୋହେଲଙ୍କୁ କୌଣସି ଆଘାତ ନ ହେଉ ।

ଏହି ସମୟରେ ବିମାନବନ୍ଦର ଭିତରେ ୫ ମିଟର ଉଚ୍ଚ କାନ୍ଥ ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକ ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କି ବୋଲି ପଚାରିଥିଲେ । ତେଣୁ ମିର୍ଜା ସୋହେଲଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ଭିତରକୁ ଯାଇ ସୋହେଲଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବେ । ହେଲେ ସବୁକିଛି ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଭିତରକୁ ଗଲେ, ସୋହେଲଙ୍କୁ ଆଉ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ନାହିଁ ।

ମିର୍ଜା ଅଲି ଆମେରିକାର ଦୂତାବାସରେ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିଲା ବିଷୟରେ ପଚାରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡର ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବିମାନବନ୍ଦରଟି ଏକ ଶିଶୁ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦଜନକ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଞ୍ଚଳକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥାନ୍ତା ।

କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହା ଖାଲିଥିଲା । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମିର୍ଜା ଅଲି କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେରିକୀୟ କମାଣ୍ଡର ବିମାନ ବନ୍ଦର ବୁଲି ମୋ ସହ ଖୋଜିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଇଂରାଜୀ କହି ନ ଥିବାରୁ ସେ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ନାମ କେବେବି ଜାଣି ନଥିଲେ । ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ୩ ଦିନ ବିତିଗଲା ।

ମିର୍ଜା ଅଲି ପତ୍ନୀ ସୁରୟା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରଥମେ କଭାରକୁ ଏକ ବିମାନରେ ଗଲେ ଏବଂ ପରେ ଜର୍ମାନୀ ଗଲେ । ଶେଷରେ ସେ ଆମେରିକାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ପରିବାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଟେକ୍ସାସର ଫୋର୍ଟ ବ୍ଲିସରେ ଅନ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ଆମେରିକାର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବସବାସ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏଠାରେ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କୀୟ ନାହାଁନ୍ତି । ହେଲେ ଏଯାଏଁ ସୋହେଲ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିପାରିନି ।

   Related Posts