Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ତାଲିବାନ ସରକାରରେ ବିଭାଜନ : ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଡେପୁଟି ପିଏମଙ୍କୁ ଗଳା ଧକ୍କା ସହ ମାରପିଟ୍

19/09/2021 at 10:08 AM

କାବୁଲ ୧୯/୦୯: ତାଲିବାନ ଗଠନ କରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମଲ୍ଲିକା ଅବଦୁଲ ଘାନି ବରାଦର ଅନ୍ୟତମ । ତାଲିବାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଗ୍ରାମର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିବା ବରାଦରକୁ କାବୁଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ତିରସ୍କାର କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ଗଳା ଧକ୍କା ଦେଇ ବିଦା କରାଯାଇଛି । ଖବର ମୁତାବକ, ତାଲିବାନ ସରକାରରେ ହକ୍କାନି ଦଳର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ବରାଦରଙ୍କୁ ବାରମ୍ୱାର ଅପମାନ ସହ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବରାଦରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ବରାଦର ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରି ସେହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଖବର ଆମେରିକାର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ଯେ ବରାଦରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଏମିତିକି କାବୁଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ତାଙ୍କୁ ମାରପିଟ୍ ସହ ଗୁଳିଚାଳନା ବି କରାଯାଇଛି ।

ବିଶ୍ୱ ଜାଣେ ବରାଦର ତାଲିବାନର ମୁଖ୍ୟ ଚେହେରା ହୋଇଆସୁଛନ୍ତି । ସେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ସହିତ ବାରମ୍ବାର ଆଲୋଚନାରେ ଜଡିତ ଥିଲେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିଥିବା ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ମୁଲ୍ଲା ଅବଦୁଲ ଘନି ବରାଦର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱର ହେବ । ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ସେ ତାଲିବାନ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଅଣ ତାଲିବାନ ନେତା ତଥା ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରିବେ ।

ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ବ୍ଲୁମବର୍ଗରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବରାଦରକୁ ତାଲିବାନ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଜଣେ ‘ସଫ୍ଟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ’ ନେତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଅନେକ ଦେଶ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ଦେଶର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବରଦାରଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ, କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ।

   Related Posts