Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||

କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ ଛାତ୍ରୀ, ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଏଣ୍ଟ୍ରାନ୍ସ ଟପ୍ପର୍ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ମଲାଲା…

27/09/2020 at 9:34 PM

କାବୁଲ, ୨୭|୦୯:   ସେ ମାତ୍ର ୧୫ ବର୍ଷରେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲେ । ଏବେ କିନ୍ତୁ ସେ ଜାତୀୟସ୍ତରର ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ କରିଛନ୍ତି । ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଥିବା ଆଫଗାନର ଝିଅ  ଶାମସେଆ ଅଲ୍ଲିଜାଦାଙ୍କ କାହାଣୀ କୌଣସି ବିସ୍ମୟଠୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଶାମସେଆଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଖଣି ବ୍ୟବସାୟୀ । ତେବେ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଶାମସେଆଙ୍କ ପରିବାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଚାଲିଆସିଥିଲେ । ସେଠାରେ ହିଁ ସେ ଉନ୍ନତ ଶିକ୍ଷାଲାଭର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ସେ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କ ପାଠପଢା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ୨ ବର୍ଷ ତଳେ କାବୁଲ କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆତ୍ମଘାତୀ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଶାମସେଆ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ ।

ଏବେ ଶାମସେଆ ୧୭ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି । ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇବା ପରେ ସେ ପାଠପଢାରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ । ଗୁରୁବାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଜାତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ସେ ଟପ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ପିଲାଙ୍କୁ ସେ ପଛରେ ପକାଇ ଏହି କୃତ୍ତୀତ୍ୱ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମାଆ ଟିଭିରେ ଏହି ଖବର ଦେଖି ଶାମସେଆଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ତେବେ ଶାମସେଆ ପ୍ରଥମେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରି ନଥିଲେ । ମାଆ ଥଟ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଥିଲା । ପରେ ସେ  ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ସଫଳତା ପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଲାଭର ସୁଯୋଗ ମିଳୁନଥିଲା । ତାଲିବାନୀ ନିୟମ ଚାଲିଥିଲା । ତେବେ ଶାମସେଆଙ୍କ ସଫଳତା ଅନ୍ୟ ଆଫଗାନୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ।

   Related Posts