Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଆସାମରେ କାୟା ମେଲାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଆଫ୍ରିକାନ୍ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ, ନେଲାଣି ୧୪ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ଜୀବନ

12/05/2020 at 4:56 PM

ଗୌହାଟୀ, ୧୨|୦୫ :   ସାରା ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ଜାରି ରହିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଆସାମରେ ଆଫ୍ରିକାନ୍ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁର ପ୍ରକୋପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରୋଗରେ ୧୪, ୪୬୫ରୁ ଅଧିକ ଘୁଷୁରୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଆସମାର ପଶୁପାଳନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅତୁଲ ବୋରା କହିଛନ୍ତି ।

ଅତୁଲ ବୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ରାଜ୍ୟର ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୪,୪୬୫ଟି ଘୁଷୁରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ରୋଗର ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । କୃଷକଙ୍କୁ ମୃତ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ଗଭୀର ଗର୍ତ୍ତ କରି ପୋତିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉଚ୍ଚ ସୁରକ୍ଷା ପଶୁ ରୋଗ ସଂସ୍ଥାନ ଏହି ରୋଗକୁ ଆଫ୍ରିକାନ୍ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ବୋଲି କହିଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହା ହେଉଛି ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରୋଗ କେବେ ବି କୌଣସି ପଶୁଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇନଥିଲା ।

ପ୍ରଥମ ଥର ଏପରି ମାମଲା ଆସିବା ପରେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ରିଜିଓନାଲ ଡିଜିଜ୍ ଡାଏଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ଲାବୋରାଟୋରୀ ଓ ବାୟୋସେଫ୍ଟି ଲେବୁଲ-୩ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ଘୁଷୁରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରି ନଥିଲା ।  କୌଣସି ଅଜଣା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଏପରି ହେଉଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଆଫ୍ରିକାନ୍ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ରୋଗ ପାଇଁ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ । ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ସରକାର କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଆସାମରେ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ବିଶ୍ୱବାସୀ ଥରହର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ନୂଆ ବିପଦ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି ।

   Related Posts