Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ୩୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଚୁରମାର୍
  • ||
  • ଶନିବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା : ବଢିବ ତାପମାତ୍ରା, କମିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା : ମହାନଦୀ ପୋଲରେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୫ ମୃତ
  • ||

ମା’ଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁଲେ, ଆଲିଙ୍ଗନ କଲେ: ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଆର୍ ହରି କୁମାର

30/11/2021 at 11:48 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୧୧: ଆଡମିରାଲ୍ ଆର୍ ହରି କୁମାର ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇଥିଲେ। କେବଳ ଆର୍ଶିବାଦ ନେଇଥିଲେ ଖୁସିରେ ମାଆଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସେ ୩୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଅବସର ନେଇ ଆଡମିରାଲ କରମବୀର ସିଂଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବିଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛି ।

ଯେଉଁଥିରେ ନୌସେନାର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ଆର୍ ହରି କୁମାର ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଲୋଡ଼ି ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରୁଛନ୍ତି । ଦାୟିତ୍ୱe ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହରି କୁମାର ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ କମିଟିର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ । ୧୨ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୬୨ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଭାଇସ ଆଡମିରାଲ କୁମାରଙ୍କୁ ୧ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୮୩ ରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଶାଖାରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରାୟ ୩୯ବର୍ଷର ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ବିଶିଷ୍ଟ ସେବା ସମୟରେ, ଭାଇସ୍ ଆଡମିରାଲ୍ ବିଭିନ୍ନ କମାଣ୍ଡ୍, ଷ୍ଟାଫ୍ ଏବଂ ନିର୍ଦେଶକ ପଦବୀରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ଭାଇସ ଆଡମିରାଲ କୁମାର ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର ଅପରେସନ୍ ଅଫିସର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । କୁମାରଙ୍କ ସାମୁଦ୍ରିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ INS ନିଶଙ୍କ, ମିସାଇଲ୍ କର୍ଭେଟ୍, INS କୋରା ଏବଂ ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲ୍ ବିନାଶକାରୀ INS ରଣଭୀର ରହିଛନ୍ତି ।

ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଡମିରାଲ୍ କୁମାର ନାଭାଲ୍ ୱାର୍ କଲେଜ୍, ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର, ଆର୍ମି ୱାର୍ କଲେଜ୍, ମୋହୋ ଏବଂ ରୟାଲ୍ କଲେଜ୍ ଅଫ୍ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟଡିଜ୍, ୟୁକେରୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ପାରାମ ବିଶ୍ୱ ସେବା ପଦକ (PVSM), ଅଟୀ ବିଶ୍ୱ ସେବା ପଦକ (AVSM) ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସେବା ପଦକ ସହିତ ସଜାଯାଇଛି।

   Related Posts