Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବାତିଲ ହେଲା ଚଳିତବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ଘୋଷଣା କଲେ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠାରୁ ୫ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୫୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ପାଳନ ହେବ ଉତ୍ସବ, ଆଜିଠୁ ଟ୍ବିନସିଟିର ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବରଗଛରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁରରେ ମାତିଲା ଦନ୍ତା, ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା
  • ||

ସାତକୋଶିଆର ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ନେଇ ଆଜି ପ୍ରଶାସନ ସ୍ତରର ହୋଇଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା

9/10/2018 at 6:36 PM

ସାତକୋଶିଆ ୦୯/୧୦- ସାତକୋଶିଆରୁ ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ନେଇ ବଢିଛି ପ୍ରଶାସନର ଚିନ୍ତା । ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ପ୍ରଶାସନ ସ୍ତରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ସାତକୋଶିଆରୁ ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଦାବି ଉଠାଇଛନ୍ତି ସାତକୋଶିଆ ବାସୀ । ସେହିଭଳି ଜଳାପୋଡା ଭଙ୍ଗାରୁଜା କେସ୍ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।ବନ୍ୟ ବିଭାଗ ବି କୋର ଏରିଆରେ ଥିବା ଗାଁ ଗୁଡିକୁ ଉଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛି । ସେପଟେ ସାତକୋଶିଆର କୋର୍ ଏରିଆରେ ବାଘ କାହ୍ନା ସହ ଦୁଇ ବାଘୁଣୀ ବୁଲୁଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଲିଛି । ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଏନେଇ ବସିଥିଲା ବୈଠକ । ଏଥିରେ ସାତକୋଶିଆ ପ୍ରଜାସୁରକ୍ଷା ସମିତି ର ସଭ୍ୟ, ଜିଲାପାଳ,ଏଡିଏମ୍ ଅନୁଗୋଳ ଡିଏଫ୍ଓ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । କୋର ଏରିଆ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଗାଁକୁ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିବା ବେଳେ ସାତକୋଶିଆ ବାସୀ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଏଠାରୁ ଶିଘ୍ର ସ୍ଥାନନ୍ତର ପାଇଁ ଦାବି ଉଠାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଅନୁଗୋଳ ଆଡିସିନାଲ୍ ପିସିସିଏଫ୍ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବାରୁ ପ୍ରଜା ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ସେପଟେ ସାତକୋଶିଆର କୋର ଏରିଆରେ କୁଆଡେ ବାଘ କାହ୍ନା ପାଖାପାଖି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଛି ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ । ସାତକୋଶିଆରେ ଥିବା ଅନ୍ୟଏକ ବାଘୁଣୀ ସହିତ ପୂର୍ବରୁ କାହ୍ନା ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସୁନ୍ଦରୀକୁ କୋର ଏରିଆରେ ପଶିବା ପରେ କାହ୍ନା ଓ ସୁନ୍ଦରୀ ନିକଟତର ହେଲେଣି । ଉଭୟ ପରସ୍ପରଠାରୁ ୨ରୁ ୩ କିମି ଦୂରରେ ବିଚରଣ କରୁଛନ୍ତି । ସାତକୋଶିଆର ବାଘୁଣୀ କାହ୍ନାର ନିକଟତର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ବି କାହ୍ନା ଏବେ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରେମରେ ପଡିଛି । ବାନ୍ଧବଗଡର ସୁନ୍ଦରୀ, ସାତକୋଶିଆର ବାଘୁଣୀ ଓ କାହ୍ନା ଏବେ ପାଖାପାଖି ୬ ରୁ ୭ କିମି ବ୍ୟବଧାନରେ ରହୁଛନ୍ତି । ସୁନ୍ଦରୀ ଓ କାହ୍ନା ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ନିକଟତର ହେବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛି ବନ ବିଭାଗ । ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ ବାଘ ବାଘୁଣୀଙ୍କର ମେଟିଂ ସମୟ ଥିବାରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ସାଥୀ ସଂଧାନରେ ଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts