ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁମ୍ବାଇ ବନାମ ଦିଲ୍ଲୀ : ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଏଫଆଇ ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୩ : ଅମିୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଶ୍ରାବଣୀ ନନ୍ଦଙ୍କ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ଖସିଲା ମୃତ୍ୟୁ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୩୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ତାତି ଆହୁରି ବଢିବ, ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ତତଲା କଡେଇରେ ଭାଜିହେବେ ରାଜ୍ୟବାସୀ
  • ||
  • ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲୁଚାଇଥିଲେ ମାଫିଆ
  • ||

ଐତିହାସିକ କନିକା ଲାଇବ୍ରେରୀ : ହେରିଟେଜ୍‌ର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ହେଉଛି ଚେଷ୍ଟା, ଷ୍ଟାଫ୍ ନାହାଁନ୍ତି କି ଭିତ୍ତିଭୂମି ନାହିଁ

20/12/2018 at 9:21 AM

କଟକ ୨୦|୧୨: ଐତିହାସିକ କନିକା ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ୬ଟି ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଲାଇବ୍ରେରୀଆନ୍ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି । କୌଣସି ପ୍ରଫେସର ଲେବଲ୍‌ର ସ୍ଥାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବି ଏଠି ନାହାନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହାକୁ ହେରିଟେଜ୍ ଲାଇବ୍ରେରୀର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ନାହାନ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ । ସେପଟେ ଲାଇବ୍ରେରୀର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ସହ ଆବଶ୍ୟକ ପଦବୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଶାସନ ସଫେଇ ଦେଇଛି ।

ରେଭେନ୍ସାର ଗୌରବ ତଥା ରାଜ୍ୟର ଐତିହାସିକ କନିକା ଲାଇବ୍ରେରୀ । କିନ୍ତୁ ଏତେ ବଡ ପାଠାଗାରକୁ ଚଳାଇବାକୁ ନାହାନ୍ତି ସ୍ଥାୟୀ ଲାଇବ୍ରେରିଆନ୍ । କନିକା ଲାଇବ୍ରେରୀ ଛଡା ରେଭେନ୍ସିଆନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେଣ୍ଟେନାରୀ ଲାଇବ୍ରେରୀ ରହିଛି । ହେଲେ ସେଠାରେ ବି ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ନାହାନ୍ତି । ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ଥିବାରୁ ଲାଇବ୍ରେରୀରୁ ଯେତିକି ଫାଇଦା ପାଇବା କଥା ତାହା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଇପାରୁ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏହାଛଡା ଏହି ସ୍ବୟଂ ଶାସିତ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଲାଇବ୍ରେରୀ ସାଇନ୍ସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଖୋଲାବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

କନିକା ଲାଇବ୍ରେରୀର ୬ଟି ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି । ଏହି ହେରିଟେଜ୍ ଲାଇବ୍ରେରୀ ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଫେସର ଲେବଲ୍‌ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଦ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରିଲେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଉଭୟ ରେଭେନ୍ସା ଡେଭଲେପ୍‌ମେଣ୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଓ ଆଲୁମୁନି ଆସୋସିଏସନ୍‌ର ମିଳିତ ସହଭାଗିତାରେ ଏହି ପାଠାଗାରର ଭିତ୍ତିଭୂମି ତଥା କଳେବର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି ।

କନିକା ଲାଇବ୍ରେରୀକୁ ଗୋଟିଏ ଓ୍ବାର୍ଲଡ୍‌ କ୍ଲାସ୍ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ଏହାଛଡା ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ପାଠାଗାରକୁ ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍‌ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ରେଭେନ୍ସା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

   Related Posts