Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଭାରତ ପାଇଁ ୫୦ କୋଟି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଡୋଜ୍ ତିଆରି କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ଏହି ଯୁବକ

17/07/2020 at 11:06 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୭ : ସାରା ଦୁନିଆରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ତିଆରି ନେଇ ଆଶା ଦେଖା ଦେଇଛି | ବୁଧବାର ଦିନ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର କୋଭିଡ ଭ୍ୟାକସିନର ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଆମେରିକା ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ମାଡର୍ନାର ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲ ଫଳାଫଳ ସକାରାତ୍ମକ ଆସିଛି | ଫଳରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଆଶାର ଆଲୋକ ଦେଖାଦେଇଛି | ଭ୍ୟାକସିନ ତିଆରି ସହିତ ଦୁନିଆ ସମ୍ମୁଖରେ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଏହାର ଅଧିକାର କିଭଳି କିଣାଯିବ ଏବଂ ନାଗରିକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଭଳି ପହଞ୍ଚାଯିବ |

ଯଦି ଭାରତ କଥା ଦେଖାଯାଏ ତାହେଲେ ଗୋଟିଏ ଭ୍ୟାକସିନ ତିଆରି କମ୍ପାନୀର ସକ୍ରିୟତା ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ୟା କମ ହେଲାଭଳି ଜଣାପଡୁଛି | ପୁନେର ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ସହଯୋଗ କରିଛି | ଯଦି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଭ୍ୟାକସିନ ସଫଳ ହୁଏ ତାହେଲେ ଭାରତରେ ଏହାର ଉପଲବ୍ଧତାରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେବନାହିଁ | ଏହି କମ୍ପାନୀ AstraZeneca ନାମକ କମ୍ପାନୀ ସହ ଟାଏଅପ କରିଛି ଯିଏ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସହ ମିଶି ଭ୍ୟାକସିନ ତିଆରି କରୁଛି | ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସଫଳ ହେବାସହ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଭ୍ୟାକସିନର ୧୦୦ କୋଟି ଡୋଜ ତିଆରି କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଏଥିରେ ଭାରତର ଭାଗ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ ଆଵାନାଂ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଗରିବ ଓ ମାଧ୍ୟମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପନ୍ନ ଦେଶ ପାଇଁ ରହିବ | 

ଅଦର ପୁନାବାଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଅଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପିତା ଡ.ସାଇରାମ ପୁନାବାଲା ୧୯୬୬ ମସିହାରେ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ | ଏହି କମ୍ପାନୀ ପୁନାବାଲା ଗ୍ରୁପର ଅଂଶୀଦାର | ଅଦର ପୁନାବାଲା ୟୁନାଇଟେଡ଼ କିଙ୍ଗଡମର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ବେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟରରୁ ପାଠ ପଢ଼ିଛନ୍ତି | ଅଦର ପୁନାବାଲା ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ନିଜ ପିତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଜଏନ କରିଥିଲେ | ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ଏବଂ ଇନ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଗ୍ରୋଥରେ ତାଙ୍କର ବହୁତ ଯୋଗଦାନ ରହିଛି | ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ସେ କମ୍ପାନୀର ଦିଇଓ ହେଲେ |

ନିକଟରେ Mylab Discovery Solutions Pvt Ltd &Serum Institute of India ଦ୍ୱାରା ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିବା ଉପକରଣକୁ ନେଇ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ସିଇଓ ଅଦର ପୁନାବାଲା ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଉପକରଣ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଭିତରେ ୪୦୦ ରୁ ଟେଷ୍ଟ କରିପାରିବ | ଏହାକୁ ଅପରେଟ କରିବାକୁ ଜଣେ ହିଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ଉପକରଣ ଜରିଆରେ କରୋନା ଭଳି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମ୍ୟାନ ପାୱାର ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବା ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ | ଏହା ସହ କରୋନା ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ | Mylab Discovery Solutions ତରଫରୁ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ-୧୯ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଲ୍ୟାବ ଖୋଲିବା ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଯିବ |

   Related Posts