Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସିଲ୍ : ମ୍ୟାନେଜର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଲା ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗଞ୍ଜାମର ସବୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ୭ଦିନ ବନ୍ଦ, ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଳନ ବାରଣ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ପ୍ରେମରେ ପ୍ରତାରଣା, ପ୍ରେମିକ ଦୁଆରେ ପ୍ରେମିକା, ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଦେଇଛି ଧାରଣା
  • ||
  • କଟକ : ଗିରଫ ହେଲା ହାଇଦରର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ୍, ସୋମବାର ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନାରେ କରିଥିଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ କେହି ନଥିବା ବେଳେ ଭାଙ୍ଗିଲେ ତାଲା, ଲୁଟିନେଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଭଡା ଘରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାୟୀ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟଳିଗଲା ବଡ ବିପଦ
  • ||

୭ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ : ସେସୁର ୩ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ନିଲମ୍ୱିତ, ଜେଇ ବହିଷ୍କୃତ

27/10/2018 at 9:25 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭/୧୦: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୧ କେ.ଭି ତାର ଲାଗି ୭ଟି ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ସରକାର ବଡ଼ଧରଣର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଦାୟୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସେସୁର ମେରାମୁଣ୍ଡୁଳି କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି । ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ସଞ୍ଜୟ ମହାନ୍ତି । ସେହିଭଳି ସେସୁର ୨ ଜଣ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଜଣେ ଅଧିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ୱିତ କରାଯାଇଛି । ନିଲମ୍ୱିତ ହୋଇଥିବା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ଏ.ଟି ନାୟକ ଏବଂ ଚାଇଁପାଳର ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ନାୟକ । ନିଲମ୍ୱିତ ଅଧିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ନରେଶ ପଟ୍ଟନାୟକ । କେବଳ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଧିକାରୀ ନୁହଁନ୍ତି ସେସୁର ପୂର୍ବତନ ଅଧିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗର ଅବହେଳା ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଦାୟୀ ବୋଲି ଆଜି ସକାଳେ ଜଙ୍ଗଲ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ କହିଥିଲେ । ଏଥିସହ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,  ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ କମଳାଙ୍ଗରେ ଗତରାତିରେ ଘଟିଥିଲା ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା । ଧାନ ଖାଇବାକୁ ୧୩ଟିକିଆ ହାତୀ ପଲ, ଆସିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ଟି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଇଲେଭେନ୍ କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଗୋଟେ ଦନ୍ତା, ୫ଟି ବଡ଼ ମାଇ ହାତୀ ଏବଂ ଗୋଟେ ଛୋଟ ମାଇ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ମାଟିଠାରୁ ମାତ୍ର ୫/୬ ଫୁଟ ଉପରେ ଝୁଲୁଥିବା ହାଇ ଟେନସନ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ହାତୀଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ହେଲା ।

ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଉପରେ ରେଳୱେ ବ୍ରିଜ୍ କାମ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଠିକା ନେଇଛି ରାହି କନଷ୍ଟ୍ରକସନ୍ । ୧୨ କିଲୋମିଟର ଦୂର ସେସୁର ମେରାମୁଣ୍ଡଳି ସେକସନରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନେଇ ୩/୪ ବର୍ଷ ହେବ କାମ କରୁଛି ରାହି କନଷ୍ଟ୍ରକସନ୍ । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷେ ହେବ ତାର ଏହି ହାଇ ଟେନସନ୍ ତାର ଝୁଲି ଝୁଲି ବିପଦ ସ୍ତରକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ସେସୁକୁ ଜଣାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କେହି ଶୁଣିନଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏବେ ୭ଟି ହାତୀଙ୍କୁ ଅକାଳରେ ଜୀବନ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।

ବନ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ୭ଟି ହାତୀ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଟି ହାତୀର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ହୋଇଥିଲା । ସମୟ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସପୋର୍ଟ ଅଭାବରୁ ଆଉ ୩ଟି ହାତୀର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ହୋଇ ପାରିନଥିଲା । ଯାହା ଆସନ୍ତାକାଲି କରାଯିବ ।

ଅଘଟଣ ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା । ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡୁଛି, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ନିଶ୍ଚିତ ଦାୟୀ । ତେବେ ବନ ବିଭାଗର ଫିଲ୍ଡ ଷ୍ଟାଫ୍ କ’ଣ ପୂରା ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ? ସଂପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଥିବା ଜାଣି କାହିଁକି ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସେସୁକୁ ତରତର କରାଇ ନଥିଲେ ବନବିଭାଗର ଫିଲ୍ଡ ଷ୍ଟାଫ୍ ? ଅପରପକ୍ଷରେ ଅଘଟଣର ବହୁ ସମୟ ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ବନବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ । ଆଉ ଅପରାହ୍ନରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଟିମ୍ ।

   Related Posts