Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଳନ୍ତା ହାଇଓ୍ବା ଗାଡିରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଳକ
  • ||
  • Australian Open 2022 ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଲେ ଏଶ୍ଲେ ବାର୍ଟି, ଦେଶ ପାଇଁ ରଚିଲେ ଇତିହାସ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୮୭୧ ମୃତ
  • ||
  • ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ, ଏଥର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ମିଳିବ ସବୁ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଧାନବସ୍ତା ଚୋରି ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ର ପୁନଃ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଦାବି କଲା ଓଡିଶା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମଞ୍ଚ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ନାଳରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା କରି ପାଣିରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୪୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୪୧୦୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମେୟର ପଦବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ, କଟକ ପଦବୀ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ
  • ||

ଏନଏସି ମାନ୍ୟତା : ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଲାଣି ବୋରିଗୁମ୍ମା କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି

4/09/2019 at 6:06 PM

ବୋରିଗୁମ୍ମା ୪।୯ :  ସବୁ ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଦିନ ଗଡୁଛି  । ରାଜ୍ୟର ବୃହତ୍ତମ ପଂଚାୟତ ବୋରିଗୁମ୍ମା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏନ୍.ଏ.ସି ର ମାନ୍ୟତା ପାଇ ପାରିଲାନି । ଗତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୪ଟି  ନୂଆ ଏନ୍.ଏ.ସି ରାଜ୍ୟରେ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ବି ବୋରିଗୁମ୍ମା ଏଥିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନଥିଲା । ଫଳରେ ଦଳ ଗତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତେ ଆନ୍ଦୋଳକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ଆଉ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଠାରୁ ରିପୋର୍ଟ ନେଇ ଚୁପଚାପ୍ ହୋଇ ବସି ପଡିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏବେ ପୁଣିଥରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଲାଣି ବୋରିଗୁମ୍ମା କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ।

କେବେ ଏନ୍.ଏ.ସି ମାନ୍ୟତା ପାଇବ ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପଂଚାୟତ ବୋରିଗୁମ୍ମା ? ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯେତିକି ଦିନ ଗଡାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ସେତିକି ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପୁଣି ଥରେ ମିଳିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲାଣି ।  ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୨୦ ହଜାର ଟପିଲାଣି। ପଂଚାୟତର ବୋରିଗୁମ୍ମା,ପୁରୁଣା ବୋରିଗୁମ୍ମା,ଦୁଲାଗୁଡା,ଖୁଡିଗୁଡା ଓ ଝିଲିମିଲି ଏପରି ୫ଟି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ନୂଆ ଏନ୍.ଏ.ସି ଗଠନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଯାଇଛି । ହେଲେ ପ୍ରସ୍ତାବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନାହିଁ । ପ୍ରତିବାଦରେ ଗତ ବର୍ଷ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ସହ ବୋରିଗୁମ୍ମା ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ।ଆଉ ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏ ନେଇ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଥିଲେ।ତେବେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ରିପୋର୍ଟ  ପଠାଇବା ପରେ ଫଳ ଘର ଶୂନ ।  

ବୋରିଗୁମ୍ମା ଏନ୍.ଏ.ସି ପାଇଁ ସବୁ ମାନ୍ୟତା ପୂରଣ କରୁଛି । ହେଲେ ସରକାର ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଉନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତେବେ ଯେଉଁ ସବୁ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏନ୍.ଏ.ସିରେ ସାମିଲ ହେବ ସେଠାରେ ଗ୍ରାମସଭା ହୋଇ ନାହିଁ ।ତେଣୁ ଗ୍ରାମସଭା ନେଇ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ । ସେପଟେ ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦଳିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମତିଗତି ବଦଳି ଯାଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜୟପୁର ବିଧାୟକ ।

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନେତାଏ ଭୋଟ ପାଇଁ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଉଛନ୍ତି ଆଉ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଲୋକ ଜଳକା ସାଜୁଛନ୍ତି।ତେଣୁ ଏଥର ଆଉ ନେତାଙ୍କୁ ଭରସା ନକରି  ଆରପାର ଲଢେଇ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋରିଗୁମ୍ମାବାସୀ।

   Related Posts