Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପର ଧମାକାଦାର ଆରମ୍ଭ : PNGକୁ ୧୦ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇଲା ଓମାନ, କମାଲକଲେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଜତୀନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ, ଜବତ ହେଲା ୨୦ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉତପାତ୍‌ ଜାରି, ୨ ଅଣ-କାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବିସିସିଆଇ ନୂତନ କୋଚ୍ ଏବଂ ସପୋର୍ଟିଂ ଷ୍ଟାଫ ପାଇଁ ମଗାଇଲା ଆବେଦନ, ଏମିତି ରହିଛି ସର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବଜ୍ରପାତ, ୧୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ଦେଲା ଶାଶୂ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ…
  • ||
  • ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ନିଖୋଜ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋଡିଲେ ସେନା ସହାୟତା
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନସେଲିଂ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ଚଏସ ଲକିଂ କରିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||

ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ପୁଣି ହୋଇପାରନ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ: ଶରୀରରେ ୫୦ ଦିନ ଯାଏଁ ରହୁଛି ଆଣ୍ଟିବଡି

28/08/2020 at 11:31 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୮ : କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ହାହାକାର ଖେଳିଯାଇଛି | ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ପାଖାପାଖି ଅଢେଇ କୋଟି ଲୋକ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇସାରିଛନ୍ତି | ଅନେକ ଦେଶରେ ଲୋକେ ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ପୁଣି ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି | ତେବେ ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଥରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାପରେ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ କେତେଦିନ ଯାଏଁ ଆଣ୍ଟିବଡି ରହୁଛି | ଅର୍ଥାତ ଲୋକେ କେବେ ଯାଏଁ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣରୁ ବର୍ତ୍ତୀ ପାରିବେ | ଏହାକୁ ନେଇ ସାରା ଦୁନିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଡାକ୍ତର ଗବେଷଣା କରୁଛନ୍ତି | ନୂଆ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ୫୦ ଦିନ ପରେ ଶରୀରରୁ ଆଣ୍ଟିବଡି ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ପୂର୍ବରୁ ଦାବି କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଶରୀରରେ ୩ ମାସ ଯାଏଁ ରହୁଛି |

ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁମ୍ବାଇର ଜେଜେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ୮୦୧ ଜଣଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁମାନେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ | ଏମାନଙ୍କୁ ୭ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ ଓ ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ କରୋନା ହୋଇଥିଲା | ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର ନିଶାନ୍ତ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ୨୮ ଜଣଙ୍କ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ କାହା ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇନଥିଲା | ସେରୋ ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା |

ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ମୁମ୍ବାଇ ଜେଜେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୩୪ ଲୋକଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ୩-୫ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ହୋଇଥିଲା | ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଚମ ସପ୍ତାହରେ କେବଳ ୩୮.୮ ପ୍ରତିଶତ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା |

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନ୍ୟୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଜର୍ନାଲ ଅଫ ମେଡ଼ିସିନରେ ଆଣ୍ଟିବଡିକୁ ନେଇ ଷ୍ଟଡି କରାଯାଇଥିଲା | ଲକ୍ଷଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବାପରେ ପାଖାପାଖି ୩୭ ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମେ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ନମୁନା ୩ ମାସ ପୁରା ହେବ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୮୬ ଦିନ ଦିନ ଭିତରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା | ଆଣ୍ଟିବଡି ସ୍ଥର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ଗବେଷକ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ | ଏହା SARS ରୁ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି |

   Related Posts