Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀକୁ ମାତ୍‌ ଦେଲା ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କାଳିଠୁ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଚର ହାଇଦର ଗିରଫ ।। ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ ।। ପୋଲିସ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ।। ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଫେରାର
  • ||
  • ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ବସ ସେବା ବନ୍ଦ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ ସରକାରୀ ଅଫିସ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ମନା । ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅତିବେଶୀରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବାକି ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାଲିଠୁ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବଦଳିଲା ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଫେରିଲା କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||

ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ୍ ବୟସ କେତେ ଜାଣନ୍ତୁ…

27/10/2019 at 2:53 PM

ବିବାହ କରିବା ଏକ ପବିତ୍ର ଅନୁଷ୍ଠାନ । ତେବେ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ ବିବାହ କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ଜରୁରୀ। କାରଣ ଏହା ଦ୍ବାରା ମଣିଷର ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଭଲ ରହେ ତଥା ନିଜ ନୂଆ ଜେନେରେଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ। ତେବେ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ୍‌ ସମୟ ଓ ବୟସ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଯୁବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ୍‌ ବୟସ-

ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ ଝିଅମାନେ ୨୫ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ କରିବା ଜରୁରୀ। ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ଆଗାମୀ ଜେନେରେଶନ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ଏହି ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହର୍ମୋନ କ୍ଷରଣ ହୋଇଥାଏ। ଯାହା ଯୁବତୀଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଁ ହେବାରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିନଥାଏ। ୩୫-୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କର ହର୍ମୋନ କମିବାରେ ଲାଗେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଆ ହେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ।

ଯୁବକଙ୍କ ବିବାହର ସଠିକ୍‌ ବୟସ-

ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ ପୁଅମାନେ ୨୮ରୁ ୩୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ କରିବା ଜରୁରୀ। ଏହି ସମୟରେ ଯୁବକମାନେ ମାନସିକ ଓ ଶାରୀରିକଭାବେ  ଫିଟ୍‌ ଥାନ୍ତି। ଏହି ବୟସରେ ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହର୍ମୋନ ଅଧିକ କ୍ଷରିତ ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ଏହି ସମୟରେ ବାପା ହେବା ପାଇଁ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ। ଯଦି ପୁରୁଷମାନେ ଅଧିକ ବୟସରେ ବିବାହ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କର ପାର୍ଟନର ସହ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ତାଳ ମେଳ ହୁଏ ନାହିଁ। ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଆସଂକା ରହିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଠିକ୍‌ ବୟସକରେ ବିବାହ କରିବା ଜରୁରୀ।

 

   Related Posts