Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

ଜେନେଭା ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଫେରାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ

27/02/2019 at 10:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୭|୨: ପାକିସ୍ତାନ ଯଦି ସତରେ  ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଧରିନେଇଥାଏ ତାହେଲେ ଜେନେଭା  ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ସସମ୍ମାନେ ଛାଡିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ । ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଗିରଫ କରିଛି ତାହେଲେ ଜେନେଭା ଚୁକ୍ତିରେ ପ୍ରିଜନର ଅଫ ୱାର ବା ଯୁଦ୍ଧବନ୍ଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିୟମ ରହିଛି ତାକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଚୁକ୍ତିରେ ଯୁଦ୍ଧବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ପରେ ସସମ୍ମାନେ ନିଜ ଦେଶକୁ ପଠାଇଦିଆଯାଇଥାଏ ।

୧୯୯୯ ମସିହା ମେ ୧୭ ତାରିଖରେ କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ମୟରେ ମଧ୍ୟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ନଚିକେତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ପରେ ୮ ଦିନ ରଖି ରେଡକ୍ରସ ଦ୍ବାରା ଭାରତକୁ ଫେରାଇଦିଆଯାଇଥିଲା । କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନଚିକେତା ଚଳାଉଥିବା ବିମାନ ଖରାପ ହୋଇଯାଥିଲା । ଇଂଜିନରୁ ବାହାରୁଥିବା ନିଆଁ ଧାସରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଆଜି ପ୍ରଥମେ ଦୁଇଜଣ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ନେଇପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେସ ବିବୃ୍ତ୍ତି ଜାରି କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ କେବଳ ଜଣେ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବୋଲି କହିଥିଲା । ଏପରିକି ମୁହଁ ଘୋଡାଯାଇଥିବା  ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଦୁଇଟି ଭିଡିଓ ଜାରୀ କରି ଏହା ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ଭିଡିଓ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଭିଡିଓରେ ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଠିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ବୋଲି ମୁହଁ ଘୋଡାଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କହୁଛନ୍ତି । ସେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଭିଡିଓରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆଜି ଦିନ ୧୧: ୩୦ ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଏଫ-୧୬ ବିମାନ ଭାରତର ବାୟୁ ସୀମା ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ବିମାନକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଖସାଇଦେଇଥିଥିଲା । ଅପରପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଦୁଇଟି ବିମାନକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଖସାଇ ଦେଇଥିବା ଦାବୀ କରିଛି । ଦୁଇଟି ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପଡିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପଡିଥିଲା ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ଦାବି କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ପଟେ ପଡିଥିବା ବିମାନର ପାଇଲଟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଥିଲେ । ବିମାନ କ୍ରାସ କରିଯିବା ପରେ ସେ ପାରାଚୁଟ ଯୋଗେ ଖସିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପାକ ସେନା ଗିରଫ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦାବି କରିଛି ।

ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କୁ ସେନା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆଯାଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

   Related Posts