Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଜୀବନର ଏହି ସବୁ କଥାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଅନୁଚିତ୍

30/12/2019 at 12:42 PM

କୌଟଲସ୍ୟ ଅର୍ଥ ଶାସ୍ତ୍ର ରାଜନୀତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାଧାରଣ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ କିପରି ନିସ୍ତାର ପାଇବେ ସେ ବିଷୟରେ ଉପଦେଶ ଓ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଚାଣକ୍ୟ  ନୀତିରେ ଏପରି କିଛି ବାର୍ତ୍ତା ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ଏଥିରେ ସେ ଏମିତି କିଛି କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କର ଜାଣିବା ଉଚିତ୍‌। ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏମିତି କିଛି ତଥ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁ ବିଷୟରେ ମଣିଷ କାହା ସହ ଆଲୋଚନ କରିବା ଅନୁଚିତ୍‌। ଏଭଳି କିଛି କଥାକୁ  ସର୍ବଦା ମନେ ରଖିବା ଜରୁରୀ। ତାହା ହେଉଛି-

୧- ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ନିଜ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତି। ହେଲେ ଏହା କରିବା ଅନୁଚିତ୍‌। ହୁଏତ ସେହି ମଣିଷ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କଲା ବେଳେ କିଛି ନ କହିପାରେ କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପଛରେ ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ଥଟା ମଜା କରିପାରେ।

୨- ଚାଣକ୍ୟ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କେବେ ବି ଧନ ଜଡିତ କ୍ଷତି ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟ ଜଣ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ଅନୁଚିତ୍‌। କାରଣ ଧନ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ ସେ ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ଆଲୋଚନା କରିପାରେ।

୩- କୌଣସି ପୁରୁଷକୁ ନିଜ ପତ୍ନୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବାର୍ତ୍ତା ବା ପତ୍ନୀଙ୍କ ନକରାତ୍ମକ କଥା ଅନ୍ୟ କାହା ସାମ୍ନାରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ମୁର୍ଖାମୀ। ନିଜ ଘରର ସମସ୍ୟା ନିଜେ ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ୍‌।

୪- ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷରର ମାନ ସମ୍ମାନ ନିଜ ହାତରେ ଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏମିତି ସବୁ ଘଟଣାରୁ ଦୂରାଇ ରହିବା ଉଚିତ୍‌ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମାନ ସମ୍ମାନରେ କ୍ଷତି କରାଏ।  

   Related Posts