Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

୪୫ବର୍ଷ ବୟସରେ ୨୫ବର୍ଷ ଦେଖାଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ

28/09/2019 at 5:55 PM

ଅଠା ଗଛରୁ ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବା ଏକ ଏପରି ପଦାର୍ଥ ଅଟେ ଯାହା କୋଶିକାର ଭିତ୍ତିର ସେଲ୍ୟୁଲୋଜର ବିଘଟନ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ।  ଶୁଖିଲା ଅବସ୍ଥାରେ ଏହା ଦାନା ଅବସ୍ଥାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ପାଣିରେ ପକାଇବା ଦ୍ବାରା ଏହା ଫୁଲି ଚିପଚିପା ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ କାଗଜ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପଦାର୍ଥକୁ ଯୋଡ଼ିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଇଥାଏ।

ବାବୁଲ,ଆମ୍ବ ଏବଂ ନିମ୍ବ ଗଛରୁ ମଧ୍ୟ ଅଠା ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଆମେ ଔଷଧ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ୟୋଗ ବ୍ୟବସାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ।

ଆଜିକାଲି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ କାରଣରୁ ସବୁ ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଏବଂ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ପୂରାପୂରି ବଦଳି ସାରିଲାଣି। ଆଜିକାଲି ଲୋକେ ପୁଷ୍ଟିସାର ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରିବର୍ତେ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ଅଧିକ ଭଲ ପାଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଶରୀରକୁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ। ଶରୀର ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗୁଛି। ଏହା ସହିତ ଦୂଷିତ ପରିବେଶ ଯୋଗୁଁ ତ୍ବଚା ମଧ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକ ହରାଇ ବସିଲାଣି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକେ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛନ୍ତି।

ସେଥିପାଇଁ ଆମକୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଏକ ଏପରି ଜିନିଷ ସାମିଲ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମକୁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ମିଳିପାରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ

 ଏହି ଜିନିଷଟି ହେଉଛି ବାବୁଲ ଗଛର ଅଠା। ବାବୁଲ ଗଛର ଗଣ୍ଡିକୁ ଚିରିବା ଫଳରେ ଯେଉଁ ରସ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ, ଏହା ଶୁଖିଲେ କଠିନ ଏବଂ ମାଟିଆ ହୋଇଯାଇଥାଏ,ଏହାକୁ ଅଠା କୁହାଯାଏ।

ଏହି ଅଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଥାଏ। ଏହା ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଆମ ହାଡ଼ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ମାଂସପେଶୀ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ତ୍ବଚାରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଏହା ରକ୍ତକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ। ଫଳରେ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ବାବୁଲ ଗଛର ଅଠାକୁ କ୍ଷୀର ସହ ପିଇଲେ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତିର ସଞ୍ଚାର ହୋଇଥାଏ। ବାବୁଲ ଗଛର ଅଠାକୁ ମୁହଁରେ ରଖି ଶୋଷିଲେ କାଶ ଠିକ୍ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ବାବୁଲର ଅଠା,ଛାଲ ଏବଂ ଫଳକୁ ସମାନ ମାତ୍ରାରେ ସେବନ କଲେ ଅଣ୍ଟା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ।



   Related Posts