Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ନିଜର ସାମାନ୍ୟ ଅଣ୍ଡର ୱେୟାର ପାଇଁ ମରିଲା ନର ରାକ୍ଷାସ ତଥା ମୃତ୍ୟୁର ସୌଦାଗର ଅବୁ ବକର ଅଲ ବାଗଦାଦି, କେମିତି ଜାଣନ୍ତୁ…

29/10/2019 at 5:06 PM

ୱାସିଂଟନ ୨୯|୧୦: ବାରମ୍ବାର ଚକମା ଦେଇ ଖସିଯାଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ସୌଦାଗର ଅବୁ ବକର ଅଲ ବାଗଦାଦିର ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ ସେନା ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେଲେ କିପରି ? କେମିତି ଆମେରିକାର ଡେଲ୍ଟାଫୋର୍ସ ନିଶ୍ଚିତ ହେଲେ ଯେ ସିରଆ ଇଦଲିବ ଅଞ୍ଚଳର ସୁଡଙ୍ଗରେ ଲୁଚିଛି ISIS ମୁଖ୍ୟ ।  ତେବେ ତାକୁ ନିଶାନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ବାଗଦାଦିର ଅଣ୍ଡରୱେୟାର । କେମିତି ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ।

ଅଣ୍ଡର ୱେୟାର ପାଇଁ ବାଗଦାଦି ମଲା । ତା ଅଣ୍ଡରୱେୟାର  ହିଁ ତାର ମୃତ୍ୟୁର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ଏହା ହିଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।  ଚୋରି କରି ଆଣାଯାଇଥିବା ଅଣ୍ଡର ୱେୟାର ହିଁ  ବାଗଦାଦିର ଅସଲ  ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲା । କାରଣ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପୂର୍ବରୁ ବାଗଦାଦିର ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରକୃତରେ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ, ତାହା ଜାଣିବା ସବୁଠାରୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା । ତେବେ ସେ ଜୀବୀତ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ମେ ୧୫ରୁ ବଡ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଆମେରିକାର ସିଆଇଏ । ଏଥିପାଇଁ ୬ମାସ ଲାଗିଥିଲା ।

ବାଗଦାଦି ବାରମ୍ବାର ସ୍ଥାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଥିଲା। ତାର ସଠିକ ଆଡ୍ଡା ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଆମେରିକୀୟ ସ୍ପେସାଲ ଫୋର୍ସ ଓ କୁର୍ଦ୍ଦ ସେନାକୁ ବହୁ କସରତ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା  ।  ଜଣେ ସିରିଆନ କୁର୍ଦ୍ଦ ଅଣ୍ଡରକଭର ଏଜେଣ୍ଟ ବାଗଦାଦି ରହୁଥିବା କୋଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ । ସେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କିଛି ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ରକୁ ଚୋରି କରି ନେଇ ଆସିଥିଲେ। ତାର ଅଣ୍ଡରୱେରକୁ ନେଇ ଡିଏନ୍ଏ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା।  ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ବାଗଦାଦି ସିରିୟାର ଇଦଲିବରେ ହିଁ ରହୁଛି ।

ତେଣୁ ସିଧାସଳଖ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ସେହି ଟନ୍ନେଲ ଉପରେ ଯେଉଁଠି ରହୁଥିଲା ବାଗଦାଦି।  ଏହି କୁକୁର ଦ୍ବାରା ହିଁ ବାଗଦାଦିର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ ଡେଲ୍‌ଟା ଫୋର୍ସ। ଆଉ ସବୁ ସରିଯାଉଥିବା ଜାଣି ବାଗଦାଦି ନିଜକୁ ଉଡ଼ାଇଥିଲା ।  କୁର୍ଦ୍ଦ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ସିଆରନ୍‌ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ଫୋର୍ସ(ଏସ୍‌ଡିଏଫ୍‌) ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦା ପୋଲାଟ କାନ୍‌ ଏହି ଗୁପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ

ବାଗ୍‌ଦାଦିକୁ ଧରିବାରେ ତାର ଜଣେ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ଇସ୍‌ମାଇଲ ଅଲ-ଇଠାୱିର ସୂଚନା ସହାୟକ ହୋଇଛି । ସଂଗଠନର କମାଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ସହ ବାଗ୍‌ଦାଦି ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲା। ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ନଜରକୁ ନଆସିବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ପରିବା ବୋଝେଇ ବସରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲା । ଇସ୍‌ମାଇଲ ସିରିୟା ପୁଲିସ ଦ୍ବାରା ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଇରାକୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲା।

ଇସମାଇଲ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୫ ଜଣ ବାଗଦାଦିକୁ ସିରିୟାର କେଉଁସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଭେଟୁଥିଲେ ସେ ନେଇ କହିଥିଲା। ଇସମାଇଲଠାରୁ ଇରାକୀ ପୁଲିସ ପାଇଥିବା ସୂଚନା ଆଧାରରେ ବାଗଦାଦି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ଏହି ସୂଚନା ହିଁ ବଗ୍‌ଦାଦିକୁ ଧରିବାରେ ବିଶେଷ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ବାଗଦାଦି ସହ ତାର ଦୁଇ ପତ୍ନୀ ଓ ଦୁଇ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମଘାତି ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତ ।  ବାଗଦାଦିର  ମୃତଦେହକୁ  ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇ ମମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ କବର ଦିଆଯାଇଛି। ଠିକ ସେହିଭଳି ଯେମିତି ବିନଲାଡେନକୁ କବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଇସଲାମ ଧର୍ମର ବିଧି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। 

   Related Posts