Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କେରଳକୁ ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା କାଳ: ରୋଗ ଲୁଚାଉଥିଲେ, ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂରୁ ଖସିବାକୁ ଖାଉଥିଲେ ପାରାସିଟାମଲ, ଏବେ ଫେରିଲା କରୋନା

19/05/2020 at 8:00 PM

ଥିରୁବନ୍ତପୂରମ, ୧୯|୦୫:    ସାରା ଦେଶ ଭଳି କେରଳ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ସଂକ୍ରମିତ ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଏଠାରେ ୧୨ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ସଂକ୍ରମିତ ବିଦେଶରୁ ଫେରିଥିଲେ । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଭନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଉଛନ୍ତି ।

ବିଶେଷ କରି ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶରୁ ଫେରିଥିବା ଏହି ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । କେରଳରେ ଗତ ୫ଦିନରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୬୪୨ରେ ପହଁଚିଛି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୧୬କୁ ଖସି ଆସିଥିଲା । ଯାହା ଏବେ ହୁହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଛି ।

ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ଟାଇମସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଭନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଉଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ଜଣ ଗତ ୨ଦିନ ତଳେ ଆବୁଧାବିରୁ ଥିରବନ୍ତପୂରମ ଫେରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା । ଆବୁଧାବିରେ ବିମାନରେ ବସିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଭଲ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଥିଲେ । ଏବେ ପ୍ରଶାସନ ସେହି ବିମାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ୍ କରିବାକୁ କହିଛି ।

ଏପରି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଛି ଯେତେବେଳେ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପାରାସିଟାମଲ ଖାଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଯାଂଚ ବେଳେ ସେମାନେ ସାଧାରଣ ବୋଲି ଜଣାପଡିବେ । ଏପରିକି ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂରୁ ମଧ୍ୟ. ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତିଯାଉଛନ୍ତି । କାରଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ନାହିଁ ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାଇ ବିଜୟନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ଗୁରୁତର ପ୍ରସଙ୍ଗ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ଦୂତାବାସଙ୍କ ନିକଚରେ ଉଠାଯିବ ।

   Related Posts