Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ବାସଭବନ ସମେତ ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କୌଶାମ୍ବି : ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ଓଲଟି ପଡ଼ିଲା ବାଲି ଭର୍ତ୍ତି ଟ୍ରକ୍ ,୮ମୃତ
  • ||
  • ଆମେରିକାରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର : ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୫୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୬୦୪ ନୂଆ କୋଭିଡ଼ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଓପିନିୟନ୍‌ ପୋଲ୍‌ ରିପୋର୍ଟ: ପୁଣି ବିହାରରେ ସରକାର କରିବ NDA, ବିଜେପିକୁ ମିଳିବ ଅଧିକ ଆସନ

24/10/2020 at 10:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୧୦: ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜରରେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ। ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ଶାସନ ଦାୟିତ୍ବ କାହା ପାଖକୁ ଯିବ ତାହା ନଭେମ୍ବର ୧୦ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହାରି ଭିତରେ ଆଉ ଏକ ଓପିନିୟନ୍‌ ପୋଲ୍‌ ଏନଡିଏ ସପକ୍ଷରେ ଯାଇଛି। ବିହାରରେ ଏନଡିଏ ସରକାର କରିପାରେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏବିପି ସିଭୋଟର ଓପିନିୟନ୍‌ ପୋଲ୍‌ ଅନୁସାରେ, ୨୪୩ ବିଧାନସଭା ସିଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ବିହାରରେ ଏନଡିଏକୁ ୧୩୫-୧୫୯ ସିଟ୍‌ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ମହାମେଣ୍ଟକୁ ୭୭-୯୮ ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ। ଜେଡିୟୁ ଠାରୁ ଅଧିକ ସିଟ୍‌ରେ ଲଢ଼ୁଥିବା ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି ଖାତାକୁ ଯାଇପାରେ କେବଳ ୧ରୁ ୫ଟି ସିଟ୍‌।

ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପାର୍ଟି ଭାବେ ଉଭା ହେବ ବିଜେପି। ବିଜେପି ୭୩ରୁ ୮୧ ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଜନମତ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିଭିଳି ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ପାର୍ଟି ଜେଡିୟୁକୁ ମିଳିପାରେ ୫୯ରୁ ୬୭  ସିଟ୍‌। ବିକାଶଶୀଳ ଇନ୍‌ସାନ୍‌ ପାର୍ଟିକୁ ୩ରୁ ୭ ସିଟ୍‌ ଓ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ଆଓ୍ବାମ ମୋର୍ଚ୍ଚାକୁ ୦-୪ ମଧ୍ୟରେ ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଜନମତ ସର୍ଭେ କହୁଛି।

ଭୋଟ୍‌ ସେୟାରକୁ ହିସାବକୁ ନେଲେ ଏନଡିଏକୁ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍‌ ସେୟାର ମିଳିପାରେ। ସେପଟେ ମହାମେଣ୍ଟକୁ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ, ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟିକୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଅନ୍ୟ ଖାତାକୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଲୋକେ କେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଓପିନିୟନ୍‌ ପୋଲ୍‌​‌ରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା।

୧୫ ବର୍ଷ  ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ଭାବେ ବାଛିଛନ୍ତି। ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ତେଜସ୍ବି ଯାଦବଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଚିରାଗ ପାଶ୍ବଓ୍ବାନଙ୍କୁ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଜନତା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶିଲ ମୋଦିଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର।

ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ସିଏମ ଦେଖିବାକୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଚାହୁଁଥିଲେ ହେଁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନାରାଜ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନୀତିଶଙ୍କ ଉପରେ ନାରାଜ ଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ​‌ରେ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଖପ୍ପା ଥିଲେ ବି ଆଉ ଗୋଟିଏ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି। ସେପଟେ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର ନୀତିଶଙ୍କ ଉପରେ ରାଗିନଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ହିଁ ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଓପିନିୟନ୍‌ ପୋଲରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୧ ରୁ ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ଓପିନିୟନ୍‌ ପୋଲ୍‌ ପାଇଁ ୩୦ ହଜାର ୬୭୮ ଲୋକଙ୍କ ମତ ନିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଏବିପି ସିଭୋଟର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତିନି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ୨୮ ଅକ୍ଟୋବର, ୩ ନଭେମ୍ବର ଓ ୭ ନଭେମ୍ବରରେ ମତଦାନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ୧୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।

   Related Posts